Az emberi jogok tömeges megsértése miatt marasztalták el Törökországot<br/>

Vágólapra másolva!
Az Emberi Jogok Európai Bírósága az 1974-es észak-ciprusi bevonulás alatt elkövetett bűnök miatt marasztalta el Ankarát. A bíróság megállapította, hogy a több mint 1500 eltűnt görög ügyében a törökök nem folytattak megfelelő vizsgálatot. Ankara ellen több ezer ciprusi görög tett feljelentést a ciprusi megszállással kapcsolatban.
Vágólapra másolva!

Az emberi jogok tömeges megsértésében marasztalta el Ankarát a strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bírósága az 1974-es észak-ciprusi török invázióval kapcsolatos nicosiai beadvány alapján.

Az Európa Tanács jogi testülete csütörtöki ítéletében helyt adott a ciprusi felperes panaszának, amely a török kormány felelősségének kimondását kérte amiatt, hogy a 27 évvel ezelőtti török katonai megszállás során több mint 1500 ciprusi görögnek nyoma veszett, és több mint kétszázezer görög lakost erőszakkal telepítettek ki otthonából. A ciprusiak felróják Ankarának, hogy a török megszálló hatóságok törvénytelen vagyonelkobzásokat hajtottak végre, és korlátozták a sziget északi részében maradt görög ciprióták állampolgári és emberi jogait.

A bírósági ítélet megállapította, hogy az eltűnt személyek ügyében a török hatóságok nem folytattak megfelelő vizsgálatot. Ciprus 1994-ben kezdeményezte az eljárást az Emberi Jogok Európai Konvenciójában foglalt előírások többségének súlyos megsértése címén. Ankara ellen több ezer ciprusi görög tett feljelentést az emberi jogok és a demokrácia érvényesülésére felügyelő páneurópai szervezet bíróságánál. A csütörtöki ítélet számukra panaszuk pozitív elbírálásának lehetőségét ígéri.

Az Európa Tanácsnál akkreditált diplomaták értékelése szerint a szervezet bíróságának állásfoglalása súlyos tehertételt jelent Ankara számára, amely csatlakozási tárgyalásokat szeretne kezdeni az Európai Unióval.

(MTI)

Ajánló:

(angol és francia nyelven)