150 millió dollár kártérítést kapnak a japán leprások<br/>

Vágólapra másolva!
Összesen 150 millió dolláros kártérítés megfizetésére ítélte a japán kormányt Kumamoto város bírósága. A kártérítést azok a leprások kapták, akik emberi jogaik megsértése miatt indítottak pert. A leprásokat Japánban sokáig elkülönített kezelési központokban tartották bezárva, noha már a '60-as években kiderült, hogy a betegség nem fertőző.
Vágólapra másolva!

Az ítélettel nem voltak elégedetlenek a leprások. Fotó: dpa.

Az ügyet első tárgyalása, 1998 óta több mint 800 korábbi páciens csatlakozott a felperesekhez. A japán egészségügyi minisztérium korábban úgy nyilatkozott, hogy a kezelések során nem sérültek az emberi jogok, és a leprásokkal nem bántak másképp, mint bármely egyéb beteggel.

A bíró megállapította, hogy a leprásokra vonatkozó törvény már a '60-as években is alkotmánysértő volt. A kárpótlás összege azonban messze elmaradt az igényelttől. A leprások eredetileg fejenként 800000 dolláros kártérítésért pereltek, de a bíróság csupán 114000 dollárt ítélt meg számukra. A betegek azonban így is elégedettek.

"Boldog vagyok, hogy végre ismét embernek érezhetem magam" közölte az egyik 70 éves leprás.

A lepráról a '60-as években derítették ki, hogy egy ritka vírus okozza, de a betegség maga nem fertőző, igaz már a '40-es évektől kezdődődően voltak rá hatásos gyógymódok. A japán kormány ennek ellenére 1953-ban, az említett törvény meghozásakor II. Világháború előtti irányelveket követett a betegek elkülönítésével kapcsolatban. Az 1996-ban visszavont törvény alapján leprások ezreit helyezték elkülönített kezelőközpontokba - írja a BBC.

Ajánló:

a betegség leírása