A nacionalisták nyertek a baszk választásokon <br/>

Vágólapra másolva!
A Baszk Nacionalista Párt (PNV) választási szövetségesével, a Baszk Szolidaritással (EA) együtt, mandátumainak számát jelentősen növelve megnyerte a vasárnapi baszkföldi parlamenti választásokat. A Baszk Nacionalista Párt (PNV) és a Baszk Szolidaritás (EA) koalíciója 32 képviselőt küldhet a 75 fős baszk parlamentbe.
Vágólapra másolva!

A központi kormányban abszolút többségben kormányzó, konzervatív Néppárt (PP) 19, a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) helyi szervezete, a Baszk Szocialista Párt (PSE) 14, az ETA politikai
pártja, a Baszk Állampolgárok (EH) - régebbi nevén Népi Egység (HB) - 7, a kommunista Egyesült Baloldal (IU) pedig 3 képviselői helyet szerzett .

A Választási Igazgatóság valamivel este 11 óra után közölte a parlamenti választások végleges eredményeit. A bejelentést az állami Canal 24 televíziós csatorna egyenesben közvetítette. A Választási Igazgatóság szóvivője elmondta, hogy az eredmények ismertetésére a szavazatok "gyakorlatilag száz százalékának" megszámlálása után került sor. A Canal 24 televíziós csatorna 99,7 százalékban jelölte meg a megszámlált szavazatok arányát, és közölte, hogy csak 5 választási asztal eredménye és a külföldön élő baszk szavazók postán érkező szavazatainak megszámlálása hiányzik, ez a 0,3 százalék azonban nem befolyásolhatja az eredményeket.

A baszk kormány Választási Igazgatóságának szóvivője Juan José Ibarretxét, a PNV-EA jelöltjét nevezte meg a baszk államfői posztért folytatott küzdelem győztesének.

Mivel egyetlen párt sem érte el az abszolút többséget, egyelőre nem egyértelmű, hogy melyik fog kormányt alakítani. A PP és a PSE már a kampány megkezdésekor bejelentette, hogy koalícióban kíván kormányozni a PNV több mint 20 éves egyeduralmának megtörése érdekében. Ibarretxe azt közölte, hogy semmiképpen nem fog koalícióra lépni az EH-val, mint ahogy az elmúlt parlamenti időszak első felében tette. A PSOE főtitkára, José Luis Rodríguez Zapatero nem zárta ki, hogy a baszk szocialisták a PNV-vel lépjenek koalícióra.

Kisebb incidensekre került sor a vasárnapi baszk parlamenti választásokon, ahol az ETA napokban betiltott ifjúsági szervezete, a Haika tagjai megpróbálták megakadályozni a nem nacionalista pártok jelöltjeinek és képviselőinek szavazását. A tartományi választásokra 5000 baszk rendőr felügyelt.

A Haika tagjai megpróbálták megakadályozni a nem nacionalista pártok jelöltjeinek és képviselőinek szavazását. Jaime Mayor Oreja volt belügyminisztert, a központi kormányban abszolút többségben kormányzó, konzervatív Néppárt (PP) küldöttjét füttykoncerttel és az ETA börtönben lévő tagjait támogató plakátokkal fogadták. A Haika tagjai megpróbálták megakadályozni, hogy María Sangil, a PP San Sebastián-i jelöltje bejusson a szavazati körzetbe. Ugyanígy cselekedtek Carlos Iturgáiz, a PP baszkföldi elnöke szavazásakor. Nicolás Redondo a Spanyol Szocialista Munkáspárt(PSOE) helyi szervezete, a Baszk Szocialista Párt (PSE) jelöltje hasonló nehézségekkel találta szembe magát, amikor szavazni próbált. A Canal 24 televíziónak adott nyilatkozatában Redondo hangsúlyozta, hogy a Baszkföldön "bátorság kell a szavazáshoz", de azt is kifejtette, hogy bízik "a béke új útjában".

A legnagyobb felfordulásra Vidal de Nicolásnak, az Ermuai Békefórum elnökének a szavazásakor került sor, amikor a rendőrségnek kellett eltávolítania a Haika tagjait. Vidal de Nicolás kifejtette azt az általánosnak tűnő véleményt, hogy a mostani baszk parlamenti választások a spanyol demokrácia legfontosabb választásai közé tartoznak és egyben az autonóm tartomány legfontosabb választást jelentik.

Incidensektől mentesen szavazott Juan José Ibarretxe, a PNV és a Baszk Szolidaritás (EA) közös küldötte, valamint Arnaldo Otegui, az ETA pártja, a Baszk Állampolgárok (EH) - régebbi nevén Népi Egység - jelöltje, Xabier Arzalluz, a PNV elnöke és Javier Madrazo, a kommunista Egyesült Baloldal (IU) jelöltje. Többen a baszk személyi igazolvány birtokában próbáltak szavazni, pedig az érvénytelen. Vizcaya tartomány Barakaldo településén az egyik szavazati körzet ajtaját a rendőröknek kellett betörnie, mert az elnök otthon felejtette a kulcsot.

(MTI)