Berlusconi abszolut többséget szerzett a szenátusban <br/>

Vágólapra másolva!
Immár bizonyos, hogy a Silvio Berlusconi vezette jobbközép pártszövetség abszolut többséget szerzett az olasz parlament felsőházában. Az olasz belügyminisztérium által délután közzétett hivatalos részeredmény szerint a 315 szenátori helyből legkevesebb 163-hoz jutott a Szabadságokjogok Háza. 35 szenátori hely hovatartozása még nem dőlt el.
Vágólapra másolva!


Egy olasz választó (Fotó: Reuters)

A kora délutáni állapot szerint a szenátusban a jobbközép szövetség, a "Szabadságjogok Háza" (CDL) a szavazatok 42,5 százalékát szerezte meg, a balközép Olajfa koalíció 38,7 százalékot mondhat magáénak. A Kommunista Újjáalapítás, amely nem volt hajlandó az Olajfával közösen indulni, 5 százalékos arányban vesz részt a parlamentnek ebben a házában, de a jövőben nyilvánvalóan ellenzéki pártként szavaz majd. A képviselőházban az egyéni választókerületekben összegyűlt voksok alapján a CDL-nek a hétfő délutánig kiosztott képviselői mandátumok közül 233 jut, az Olajfának csak 144. A listás (arányos) szavazáson a CDL pártjai közül Berlusconi pártja, a Forza Italia nyert a legtöbbet, ővé lett a szavazatok 29,3 százaléka, legerősebb szövetségesének a Nemzeti Szövetség (AN) bizonyult 11,7 százalékkal, a két kisebb kereszténydemokrata párt (CDU, CSU) 3,2 százalékkal kénytelen beérni, az Északi Liga pedig ebben az arányos szavazási körben éppen hogy átlépte a parlamentbe való bejutáshoz szükséges alsó küszöböt, 4,4 százalékot szerezve.

Az Olajfa legnagyobb erejét képező Baloldali Demokraták (DS) 16,6 százalékot kaptak az arányos szavazási rendszer keretében, a szövetségen belül négy centrista párt által alakított Margaréta szövetség 14,7 százalékkal büszkélkedhet, a zöldeket és a szocialistákat tömörítő Napraforgó szövetség 2,1 százalékot, az Olajfa részét képező kommunista párt pedig 1,6 százalékot kapott. A Kommunista Újjáalapítás ebben a körben 5,1 százalékhoz jutott. A bejutási küszöb alatt maradt a radikális Pannella-Bonino lista, akárcsak Di Pietro (a korábban balközép színekben politizált volt ügyész listája, valamint az Európai Demokrácia elnevezésű, nem sokkal a választások előtt született tömörülés, amely a kétpólusú politikai palettán szeretett volna harmadik erőként működni.

A választási rendszer értelmében a honatyák háromnegyed része egyéni választókerületekből kerül a parlamentbe, a fennmaradó negyedrész listás úton. Az első rendszerben megmaradt töredékszavazatokat bonyolult számítással osztják majd el az arányos szavazási körben másodikként befutók között.

Szervezetlenség miatt több helyszínen botrányba fulladt a szavazás

A vasárnapi választások több helyen botrányba fulladtak a szervezési hibák miatt. Több nagyvárosban, így Rómában és a déli országrészben a szavazni akarók tömegei az urnák este tíz órára tervezett zárásáig be sem jutottak a szavazóhelyiségekbe, ezért a válságos körzetekben lehetővé tették a voksolás folytatását. Az utolsó szavazóhelyiséget csak hajnali négy óra után zárták be, miközben a tömegtájékoztatási eszközök már előrejelzéseket, kommentárokat, nyilatkozatokat közöltek. Az utolsó szavazó a dél-olaszországi Reggio Calabriában közép-európai idő szerint kevéssel négy óra után adta le voksát

Sokan kiütéses győzelmet vártak Berlusconitól


Berlusconi (Reuters)

Az olasz állami és magántelevíziók egész éjszaka tartó választási műsoraiban a meghívott közszereplők számára mindvégig rejtély maradt, miként végződik a nagy mérkőzés. Az Abacus közvélemény-kutató intézet első előrejelzései még a Szabadságjogok Háza (CDL) elsöprő győzelmére engedtek következtetni, de a későbbi kimutatásokból már kiderült, hogy nem is olyan nagy a különbség a jobbközép pólus és a balközép Olajfa szövetség eredményei között.

A meghívott politikusok, politológusok és újságírók felháborodással konstatálták, hogy számos helyen még a hajnali órákban is tartott a szavazás. A szavazóhelyiségek ugyanis nem voltak képesek fogadni a voksolni akarók tömegeit. A hatóságok ezek szerint nem számítottak arra, hogy ilyen nagy (81 százalékos) lesz a részvételi arány. Főleg Rómában és Nápolyban, de néhány északi nagyvárosban is súlyos fennakadások voltak, emberek lettek rosszul a hosszú, gyakran két órát is meghaladó várakozás során. Volt, ahol a rendőrséget kellett kihívni az áldatlan helyzet megoldására, a szavazóhelyiségek nagy részében pótfülkéket és pótszékeket kellett elhelyezni. Sokan sorra sem kerültek, noha ötször is visszamentek, hátha sikerül leadni voksukat.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2001. május 13.)