Minden francia elnök tudott az ELF olajvállalat megvesztegetési ügyeiről <br/>

Vágólapra másolva!
De Gaulle óta valamennyi francia elnök tudott az ELF francia olajóriás Afrikában kiépített megvesztegetési szisztémájáról, és tudta azt is, melyek a kedvezményezett külföldi országok - állította a cég perbe vont korábbi vezérigazgatója, Loik Le Floch-Prigent a Le Figaro pénteki számában megjelent interjúban.
Vágólapra másolva!

A korábban állami tulajdonú ELF konszern egyik kenőpénzbotrányával kapcsolatban több évi börtönbüntetés elé néző volt vezérigazgató, Loik Le Floch-Prient először szólt nyilvánosan a cég illegális pénzátutalásainak hátteréről, melyek a francia érdekek külföldi érvényesítését, a belső politikai érdekrendszer olajozását szolgálták volna.

A konzervatív lapnak adott interjú szerint Le Floch-Prigent, aki 1989-ben kívülről került az ELF élére, röviddel kinevezése után tájékoztatta Francois Mitterrand elnököt a vállalatnál tapasztalt titkos pénzmozgásokról, az államfő azonban azzal reagált a felvetésre, hogy "folytatni kell azt, amit de Gaulle tábornok elhatározott". Ebből az a következtetés adódik, hogy a hatvanas években kiépített rendszerről de Gaulle tábornok minden utóda, Pompidou, Giscard dÍEstaing és Mitterrand elnök is a legközvetlenebb ismeretekkel rendelkezett.

Az egykori vezérigazgató szerint a kiterjedt nemzetközi kapcsolatokkal rendelkező cég külföldi partnereivel összefüggő milliós korrupciós akciók legfontosabb részleteiről az ügyletekkel egy időben kaptak tájékoztatást az Élysée elnöki palota mindenkori főtitkárai, az egymást követő pénzügyminiszterek, azaz összesen mintegy negyven ember tudott mindent. Állítása szerint ez a rendszer valóban "átláthatatlan volt, de nem volt titkos".

Le Floch-Prigent úgy látja, hogy a magas állású hivatalnokoknak fiktív állásokat biztosító rendszer esetében "egyszerűen a köztársaság bevett gyakorlatáról volt szó", amely minden más vállalatnál is érvényesült. "Az egész politikai osztály élt a fiktív állások, a rokonoknak biztosított munka nélküli jövedelem lehetőségével, vagy legalábbis tudott e gyakorlat létezéséről" - szögezte le kategorikusan a Le Figarónak.

Egyértelműen nem foglalt állást a titkos jutalékok rendszerének céljairól, de értésre adta, hogy a rendszer működési mechanizmusa megteremtette "a politikai finanszírozás lehetőségét".

A Le Parisienben ugyancsak pénteken megjelent nyilatkozatában azt is kijelentette, hogy kijelölt bűnbaknak tekinti magát, akire rá akarják terhelni a felelősséget egy olyan politikáért, amelyet Franciaország nem kíván nyilvánosan magára vállalni.

"Szemforgatónak" nevezte Lionel Jospin kormányfő magatartását az ELF ellen folyó vizsgálatokkal kapcsolatban, és annak a nézetének adott hangot, hogy a politikusoknak fel kell hagyniuk "az erény bajnokának szerepével".

Le Floch-Prigent, aki jelenleg tanácsadóként dolgozik az üzleti életben, az ELF szövevényes pénzügyi botrányaival kapcsolatos valamennyi ügyben szerepel, összesen 27 rendbeli visszaéléssel gyanúsítják. Május 30-ára tűzték ki az ítélethirdetést abban a perben, amely a volt külügyminiszter, Roland Dumas egykori szeretőjének fiktív állásban való alkalmaztatása miatt indult idén januárban. A Deviers-Joncourt-Dumas ügy miatt ötévi elzárás fenyegeti a volt ELF-vezérigazgatót.

(MTI)