A várható tüntetések miatt elmarad a Világbank éves találkozója<br/>

Vágólapra másolva!
A globalizáció ellenes tüntetők vasárnap elkönyvelhették első jelentős győzelmüket a Világbank ellen vívott harcukban. A várható megmozdulások miatt ugyanis elmarad a szervezet következő ülése. A konferenciát június végén tartották volna Barcelonában.
Vágólapra másolva!

A prágai tüntetés

Legkevesebb 3000 tüntetőt vártak Barcelona utcáira, köztük nonprofit szervezeteket, anarchistákat, szeparatistákat, kommunistákat és más csoportokat a világ minden tájáról.

A Világbank szóvivője, Caroline Anstey azt állította a Guardian-nek: a tüntetők össze akartak csapni a rendőrökkel. Ezzel szerinte azt is megakadályozták volna, hogy a Világbank egy olyan témáról - a szegénység visszaszorításáról - tárgyaljon, amely közel áll a tüntetők szívéhez. "Erről a témáról csak erőszakmentes légkörben lehet tárgyalni" - tette hozzá.

Az ülés elhalasztásáról hozott döntést a spanyol tervek ellenére hozták. Eszerint többezer rendőrt állítottak volna munkába és ideiglenesen felfüggesztettéjk volna a szabad mozgást a schengeni zónában, hogy a tiltakozók elől lezárhassák a határt.

A tüntetés szervezői szerint az ülés eltörlése példa nélküli döntés. A tanácskozásra 200 gazdasági szakembert, a Világbank tisztségviselőit és tudósokat vártak a világ minden tájáról. A rendőrség ragaszkodott ahhoz, hogy a biztonság érdekében a meghívottak kizárólag előre szervezett csoportokban közlekedhettek volna.

Többen attól féltek, hogy a tüntetés Barcelonába vonzza Európa két legvéresebb fegyveres csoportját, a baszk szeparatista ETA-t és a szélsőjobb Grapo mozgalmat. Mindkét csoport aktív volt Barcelonában az elmúlt években.

A Világbank meglehetősen dühösen reagált a hírre, miszerint az idén az interneten keresztül kell megtartani az ülést. "Régen könyveket égettek, hogy korlátozzák az akadémikusok szabadságát" - nyilatkozta Anstey a Guardiannak. "Ma viszont nem engedik be az akadémikusokat az épületbe, hogy tanácskozhassanak."

A barcelonai találkozó célja az lett volna, hogy javítsa a Világbankról kialakult képet. Erre azért lenne szükség, mert az 1999-es, a Világbank és a Nemzetközi Pénzügyi Alapok (IMF) együttes ülése óta minden évben összecsapnak a globalizáció ellenes tüntetők a rendőrséggel. Azóta az IMF, a Világbank, az Európai Unió és az Amerikai Csúcs ülései alatt is rendszeresek a tüntetések. Így volt ez Washingtonban, Prágában, Melbourne-ben, Nizzában és legutóbb Quebec-ben is.

A barcelonai ülésen napirenden lettek volna olyan témák is, mint a "globális gazdaság" és "a gazdasági régiók a globális kontextusban". "A témák is mutatják, hogy mi is aggódunk a globalizáció felfokozottsága és szegények lemaradása miatt" - mondta Nicholas Stern, a Világbank első alelnöke.

A tüntetők ennek ellenére nem kívánatosnak minősítették az ülést, és ellenállást hirdettek. "Olyan tüntetésre számítunk, mint amilyen Seattle-ben, Melbourne-ben, Prágában és Nizzában is volt" - áll a globalizáció-ellenes Tűz Rózsája nevű szervezet honlapján.

Barcelona főpolgármestere, Joan Clos csodálkozását fejezte ki, amiért elmarad az ülés. A Világbankot a spanyol pénzügyi miniszter, Rodrigo Rato hívta meg Barcelonába. A miniszter is beszélt volna az ülésen, csakúgy, mint a Nobel-díjas James Heckman, Mexikó egykori miniszterelnöke, Ernesto Zedillo és a Viklágbank elnöke, James Wolfensohn.

A tüntetők az ülés elmaradása ellenére összegyűlnek Barcelonában június 25-26-án, bár a szervezők szerint így sokkal vidámabb lesz a hangulat.

A tüntetők már a júliusi G-8 vezetők ülését várják, amelyet Silvio Berlusconi invitálására Genovában tartanak júliusban.

Budapesten május végén NATO-ülés lesz. Ennek alkalmából szintén jelentős szigorításokra, útlezárásokra lehet számítani. A szervezők ugyanis tartanak attól, hogy a tüntetők esetleg Magyarországra is eljönnek.

Ajánló:

Álmunk egy szegénységmentes világ - állítják a szervezet tagjai. (angolul)

Korábban:

(2000. december 7.)