Szeptember közepén emelik ki a Kurszkot<br/>

Vágólapra másolva!
A Kurszk orosz atommeghajtású tengeralattjárót szeptember 15-én emelik ki a Barents-tenger fenekéről. Várhatóan 8-10 óra alatt hozzák fel a 108 méteres mélységből, miután lefűrészelték a hajó szétroncsolódott orr-részét.
Vágólapra másolva!

A tavaly nyáron elsüllyedt Kurszk kiemelésére az orosz haditengerészet és a búvárhajót tervező Rubin iroda a holland Mammoet Transport BV céggel kötött egy héttel ezelőtt szerződést, de végül a korábbi alvállalkozó-jelöltek közül kettő is csatlakozott a munkálatokhoz. Az ugyancsak holland Smit Tak cég "Thialf" tengeri szuperdaruját vezényli a helyszínre, az amerikai Halliburton cég norvégiai leányvállalata pedig a Regalia úszó platformot - amely tavaly ősszel már közreműködött a búvárakcióban - küldi a víz alatti munkálatokra.

Ilja Klebanov miniszterelnök-helyettes pénteki moszkvai sajtóértekezletén megerősítette, hogy két szakaszban végzik a júliusban kezdődő munkákat: szeptember 10-ig levágják a csaknem teljesen megsemmisült első részleget, ahol a fegyverterem is helyet kapott, szeptember 20-ig pedig kiemelik és orosz kikötőbe vontatják a Kurszkot. A hajó törzsét az alapos vizsgálatok után hulladéknak dolgozzák fel. A szétroncsolt orr-rész kiemeléséről az első két szakasz tapasztalatai alapján születik döntés, és e munkálatokban már csak orosz búvárok vesznek részt, hiszen több torpedó robbanásveszélyt jelenthet.

Klebanov megerősítette, hogy az általa vezetett állami bizottság csak azután teszi közzé állásfoglalását a Kurszk balesetének okairól, hogy a szárazdokkban alaposan megvizsgálták a hajótörzset. Az orosz politikus most megerősítette azt a verziót, hogy az egyik torpedó okozhatta a búvárhajó tragédiáját, adhatta meg a kezdőlökést a katasztrófához.

Világos számunkra, hogy egy torpedó szerepet játszott az eseményekben, de az egyelőre nem tiszta, mi váltotta ki a hatalmas robbanáshoz vezető események láncolatát - mondta Klebanov, aki szerint a torpedó fel robbanását okozhatta a fegyver meghibásodása, de egy idegen tengeralattjáróval való ütközés is. Moszkva immár nagyon valószínűtlennek tartja a harmadik verziót, amely világháborús mélyvízi akna robbanását feltételezte.

A Kurszk tavaly augusztus 12-én süllyedt el a Barents-tengeren, két robbanás után, fedélzetén 118 emberrel, de állítólag atomfegyverek nélkül. A két reaktort sikerült idejében leállítani. A tavaly október 20-án indított, és november elején befejeződött búvárakció során a norvég, a brit és az orosz mélytengeri búvárok 12 haditengerész holttestét tudták kiemelni, továbbá átvizsgálták a 108 méteres mélységben fekvő hajó csaknem valamennyi épen maradt kamráját, a reaktorrészleg kivételével. A Kurszk orr-része gyakorlatilag teljesen megsemmisült a robbanások következtében. A Kurszk tragédiájának körzetét folyamatosan őrzi az orosz északi flotta, és időről időre bombavetésekkel tartják távol az esetleg kíváncsiskodni akaró külföldi tengeralattjárókat.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2001. május 9.)