Montenegro: megállapodás a kisebbségi kormányról <br/>

Vágólapra másolva!
A választásokon győztes koalíció és a liberálisok aláírták a megállapodást, így megalakulhat az új montenegrói kormány. A liberálisok támogatják a kisebbségi kormányt, cserébe a koalíció megígérte, hogy a jövő év elején népszavazást tartanak a kisebbik jugoszláv tagköztársaság függetlenségéről.
Vágólapra másolva!

A Milo Djukanovic elnök vezette, az április végi választásokon legtöbb mandátumot szerző Montenegro győzeleme koalíció és az ellenzéki Liberális Szövetség (LS) hosszas alkudozás után nem alakítottak közös kormányt, viszont megállapodást kötöttek arról, hogy a LS kívülről támogatja a kabinetet. Cserébe a koalíció - a Szocialisták Demokratikus Pártja (DPS) és a Szociáldemokraták (SDP) szövetsége - kötelezettséget vállalt, hogy a jövő év elejéig népszavazást rendeznek a köztársaság függetlenségéről.

A megállapodásra azért volt szükség, mert a győztes koalíció nem szerzett abszolút többséget a podgoricai parlamentben: a hetvenhét tagú törvényhozásban harminchat mandátumuk van, így felértékelődtek a hat képviselői hellyel rendelkező liberálisok. A választások után tárgyalások kezdődtek a koalíció és a - függetlenségpárti álláspont miatt - természetes szövetségnek számító LS között. A megegyezés azonban meghiúsult.

Most a Liberális Szövetség vállalta, hogy a parlamentben egy évig biztosítja a megalakuló kormány külső támogatását. Cserébe az LS megkapja a parlamenti elnöki tisztséget. Továbbá a dokumentum - amely eleve a szabad és tisztességes referendum feltételeinek biztosításában jelölte meg az együttműködés célját - kiköti, hogy a montenegrói parlament megalakulása után két hónapon belül döntést kell hozni a referendumról, majd fél éven belül meg is kell tartani azt. A népszavazás egyik kérdésnek pedig úgy kell szólnia: a polgárok "támogatják-e a független és nemzetközileg elismert Montenegrót?"

A kisebbségi kormány az áprilisi választások előtti állapothoz való visszatérést jelent Montenegróban: az eddig is kormányzó Djukanovic-tömörülés korábbi partnere, a függetlenséget ellenző Néppárt kiválása miatt szorult kisebbségbe a parlamentben.

(MTI)