Körvonalazódik az EU bővítés utáni munkaerővándorlás ügye <br/>

Vágólapra másolva!
Körvonalazódik az alku az EU-bővítés utáni kelet-európai munkaerővándorlás, illetve a Spanyolországnak a strukturális alapokból nyújtandó további segélyek ügyében Berlin és Madrid között - közölték kedden német kormányilletékesek.
Vágólapra másolva!

A német munkaügyi minisztérium szóvivője a Reutersnek részletek nélkül azt mondta: egy svéd javaslat alapján közelivé vált a megegyezés a munkaerővándorlás és a szolgáltatások szabadsága terén.

Előzőleg az El País spanyol napilap is azt írta, hogy a spanyol kormány képviselője a brüsszeli EU-képviselők szerdai ülésén hivatalosan bejelenti: támogatni fogja a keleti munkaerő szabad bevándorlásának több évi korlátozását célzó német javaslatot, s ehhez már nem szabja feltételül azt, hogy az unió garantálja a spanyol térségeknek juttatott EU-segélyezés változatlan folytatódását a bővítés után is. A lap szerint ezzel elhárult annak a veszélye, hogy a júniusi göteborgi EU-csúcs beleragad a két kérdés összekapcsolása feletti spanyol-német vitába.

A spanyol külügyminisztérium szóvivője kedden a Reutersnek nyilatkozva mindazonáltal "találgatásnak" nevezte az El País értesülését.

Spanyolország képviselője az uniós külügyminiszterek május 6-i nem hivatalos svédországi tanácskozásán még azt közölte: csak abban az esetben támogatja a tagjelölt országokhoz közeli jelenlegi EU-tagok munkaerőpiac-védelmi terveit, ha cserébe garanciákat kap az uniós segélyezés folytatódására a bővítés után. Josep Pique spanyol külügyminiszter annak idején azt mondta: Madrid erről külön politikai deklaráció kiadását fogja követelni a június közepi hivatalos svédországi EU-csúcson.

Spanyolország a strukturális alapok elosztásának legnagyobb kedvezményezettje: a jelenlegi, 2000-2006 közötti finanszírozási időszakban összesen 54,8 milliárd eurót kap elmaradottabb térségei felzárkóztatására.

(MTI)