Több ezren fertőződtek meg HIV-vírussal kínai véradóállomásokon<br/>

Vágólapra másolva!
Kína középső tartományában, Henanban a kilencvenes évek elején állami véradó állomásokat állítottak fel, ahol a helyiek pénzt kaptak a véradásért. A szegény környék lakói többször is megjelentek a véradóállomásokon, hogy így jussanak pénzhez. A véradók közül viszont többen is HIV-fertőzöttek voltak, és az elégtelen orvosi körülmények miatt a véradáson részt vevők nagy része HIV-fertőzötté vált.
Vágólapra másolva!

Henan tartomány nagyon szegény, túlnépesedett, gabonatermelő vidék Kínában. A városok erősen szennyezettek, a falvak rendetlenek, koszosak. Ezen a környéken mindenki retteg Wenlou falutól, ahol néhány évvel ezelőtt az itt élőkön furcsa betegség jelentkezett, a megbetegedett emberek pedig sorban meghaltak. Mára a faluban csak elhagyatott, elkeseredett emberek laknak. "Senki nem akar megérinteni semmit, ami az elhunytaké volt"- mondta egy gazda a BBC-nek. Senki nem akar ezen a földön gazdálkodni, és senki nem akarja megvenni az itt termett görögdinnyét és zöldséget.

A kilencvenes évek elején és közepén a tartomány falvainak lakói kézpénzért vért adhattak. A véradó állomásokat állami egészségügyi szervezetek állították fel. Sokan többször is adtak vért, voltak olyanok is, akiknek a véradás több napos megélhetést biztosított. A véradók között HIV-fertőzöttek is voltak, és az elégtelen orvosi körülmények miatt a HIV golyamatosan terjedt a véradók között. Ma Wenlou lakóinak 65 százaléka HIV pozitív. A 800 fős lakosságból körülbelül 40-en haldoklanak.

A helyi kórház körülményei - beton padló, három darab fából készült ágy - teljesen alkalmatlanok a HIV-fertőzöttek ellátására. A kórház teljes orvosi felszerelését néhány üveg sóoldat jelenti, melyek a rozsdásodó polcokon állnak. A kórházban három elgyengült, lázas beteg fekszik, mindhárman HIV-fertőzöttek. Az egyik huszonéves haldokló elmondta, hogy tíznél is több alkalommal adott vért pénzért, alkalmanként körülbelül 4 dollárt kapott a véradásért.

Kínában nagyon kevés HIV illetve AIDS specialista van, egyikőjük Dr Li Taisheng, aki egy pekingi kórházban dolgozik. Az orvos elmondta, hogy ezek a véradások 1995-ben történtek, és csak 1996-ban hoztak olyan intézkedéseket, melyek nyomán sok kis véradó helyet bezártak. De akkor már késő volt, a HIV nagyon gyorsan terjedt. Meg sem tudják számolni, hogy hány ember fertőződhetett meg. Arról viszont van adat, hogy csak Henan tartományban 287 hivatalos véradó állomást állítottak fel akkoriban, és még ennél is több illegális véradóállomás működött. Néhány kutató szerint ezeken a véradó állomásokon 600 ezer ember fertőződött meg HIV-vel.

A véradó állomásokat állami egészségügyi szervezetek állították fel, a vért pedig eladták gyógyszeripari cégeknek. Ez nagy bevételt jelentett a helyi állami egészségügyi szervezetnek, és jelentős jutalékot kaptak a munkában részt vevő hivatalnokok is. Az állami segészségügyi szervezetnek vért adó haldoklóknak pedig nemhogy kártérítésre, de a betegségük megfelelő orvosi ellátásra sincs reményük Kína Henan tartományában- írja a BBC.

Ajánló:

(angolul)