Vágólapra másolva!
Vállalkozásbarát gazdasági környezet megteremtésére tett ígéretet az ellenzéki Konzervatív Párt gazdasági programjában. A toryk szerint Nagy-Britannia versenyképességét adócsökkentésekkel kell növelni.
Vágólapra másolva!

A párt általános programjában már korábban bejelentett radikális üzemanyagadó-csökkentés mellett a toryk kötelezettséget vállaltak a kisvállalkozások adóterheinek a csökkentésére, a nagy energia-felhasználókat sújtó környezetvédelmi adó eltörlésére, a társadalombiztosítási hozzájárulás csökkentésére, a külföldi tulajdonú befektetéseket érintő elmúlt évi törvények eltörlésére, amelyekkel a kormányzó Munkáspárt az adóparadicsomok megszüntetését kezdte meg. A párt hosszú távon a nyereségadó és az örökösödési adó csökkentését is célként jelölte meg.

William Hague, a párt elnöke szerint az ország versenyképességének növelése érdekében szükség van jelentős adócsökkentésekre: "Nagy-Britannia napról-napra elveszti hírnevét mint az alacsony adók, a rugalmas munkaerőpiac és a vállalkozásbarát környezet országa, amelyet a korábbi konzervatív kormányzat következetes politikája teremtett meg 18 év alatt". A konzervatívok azzal vádolják a kormányt, hogy az elmúlt négy évben új, "lopakodó" adókat vezetett be, amelyekkel a korábbi általános adóterheken túl évente 15 milliárd fontot vettek ki a vállalkozások zsebéből. A toryk szerint az adónövelésekkel, a vállalkozások túlszabályozásával az elmúlt négy év alatt Nagy-Britannia elvesztette versenyképességének kétharmadát európai versenytársaival szemben.

A brit üzleti élet több mint száznegyven vezető személyisége a The Daily Telegraph konzervatív napilapba írt levelében a Konzervatív Párt mögé sorakozott fel, élesen támadva a munkáspárti kormány adó-és szabályozási politikáját. A Sir Clive Thompson, a Gyáriparosok Szövetségének volt elnöke kezdeményezésére született levél aláírói szerint "akkor, amikor az Egyesült Államok és Nagy-Britannia számos európai uniós versenytársa adócsökkentést hajt végre, Nagy-Britannia rossz irányba fordul mind az adóterhek növelése, mind a szabályozás fokozása terén. Ha a választások után ez folytatódik, jelentős veszélyt jelent Nagy-Britannia jövőbeni prosperitására".

Az üzleti világ támogatásának biztosítása a törvényhozási választások közeledtével fontos kérdéssé vált a két legnagyobb politikai párt számára. A konzervatívokat hagyományosan az üzleti világ, a vállalkozók pártjának tartották, de Tony Blair és pénzügyminisztere, Gordon Brown a kampány során olyan Labour-programot hirdetett meg, amely újabb bizonyítékul szolgál, hogy a Munkáspárt felhagyott a régi típusú szocializmussal, és olyan párttá vált, amelyben bízhatnak a gazdaságot irányító üzletemberek. A múlt héten a brit üzleti élet ötvennyolc vezető személyisége a The Times napilapban méltatta a Labour gazdaságpolitikáját, és a választási kampány során készített felmérések is azt jelzik, hogy a középosztály, az értelmiség hagyományosan konzervatív párti vállalkozói rétege a Munkáspárt felé fordult.

A torykat támogató levél kapcsán elemzők felhívják a figyelmet, hogy az aláírók között nem szerepel a két legnagyobb brit vállalat, a Vodafone és a British Petroleum elnökének neve, akik állítólag a párt határozott euróellenessége miatt nem írták alá a dokumentumot. A Konzervatív Párt mélységes euroszkepticizmusának veszélyére intett Leon Brittan, arra figyelmeztetve pártját, hogy Európa-politikája miatt súlyos szavazatveszteségekre számíthat. Hasonlóan vélekedett Sir Edward Heath volt konzervatív miniszterelnök is.

(MTI)