Vágólapra másolva!
A közszolgáltatások, az egészségügy, az oktatás, a tömegközlekedés finanszírozásának növelését adóemelés révén, az alkotmányos reformok folytatását, az Európai Unió bővítésének és reformjának támogatását ígérte a Liberális Demokrata Párt választási programjában.
Vágólapra másolva!

A harmadik legjelentősebb brit politikai erő elnöke, Charles Kennedy szerint pártja a "személyes szabadság, a társadalmi igazságosság, és a közkiadásokat illető őszinteség" alapelveire építi programját. "A szabadság élvezéséhez az embereknek szükségük van jó oktatásra, tisztességes egészségügyi ellátásra, megbízható közlekedésre, biztonságra az utcákon és biztos jövedelemre öregkorukban. Az államnak biztosítania kell ezeket az alapvető szolgáltatásokat, hogy lehetővé tegye polgárai számára teljesítő képességük kiteljesedését", mondta Kennedy.

A liberális demokraták szándéka, hogy 9,5 milliárd fonttal növeljék a közkiadásokat, amely összeget adóemelés útján kívánnak előteremteni: egy pennyvel növelnék a személyi jövedelem adó alapszintjét és ötven százalékos adókötelezettséget vezetnének be az évi száz ezer fontnál magasabb jövedelmekre. A közkiadások ilyen mértékű növelése lehetővé tenné huszonhét ezerrel több nővér és szülésznő, négyezer hatszázzal több orvos alkalmazását, tízezer új kórházi ágy létrehozását az állami egészségügyben, a nővérek fizetésének jelentős emelését, az ingyenes fogorvosi és szemorvosi ellenőrzés visszaállítását. Az oktatás terén megvalósulhatna az évi 1750 fontos egyetemi tandíj eltörlése, tizenkét ezerrel több általános és ötezerrel több középiskolai tanár alkalmazása, az általános iskolai osztálylétszámok huszonöt főre csökkentése - vélik a párt stratégiái.

A párt növelné az állami nyugdíjakat, hat ezerrel több rendőrt állítana szolgálatba a közrend erősítésére, és eltörölné a kisteljesítményű gépkocsik, motorkerékpárok adóját.

A liberális demokraták ígéretet tettek az alkotmányos reform folytatására, a hatalom további decentralizálására, az arányos választási rendszer meghonosítására a brit törvényhozási választásokon, valamint a diszkrimináció megszüntetésére a bevándorlási és menedékrendszerben.

Külpolitikájában a párt az Európai Unió bővítése és reformja mellett foglalt állást, és támogatásáról biztosította a közös európai valutához való brit csatlakozást, amint megértek a gazdasági feltételek. Moratóriumot sürgetett a szegényített uránlövedékek használatára és az új amerikai rakétavédelmi rendszer bojkottját sürgette.

Kennedy bírálja a Munkáspártot, mondván: kormánypártként bátortalan politikát folytat. A liberális demokraták másik nagy ellenfelét, a konzervatívokat szélsőségesnek nevezte, és azzal vádolta őket, hogy választási kampányukban az emberek megfélemlítésére próbálnak építeni.

(MTI)