Vágólapra másolva!
Bár a közvélemény-kutatók legfrissebb előrejelzései szerint elsöprő Munkáspárti győzelem várható a csütörtöki választásokon Nagy-Britanniában, William Hague, az ellenzéki toryk vezetője nem adta fel és ismertette a - reményei szerint hatalomra kerülő - konzervatív kormány első intézkedéseit.
Vágólapra másolva!

Derűlátó a tory vezetője annak ellenére, hogy a közvélemény-kutató intézetek által kiadott legújabb felmérések szerint a Munkáspárt továbbra is átlag tizenöt-húsz százalékkal vezet a konzervatívokkal szemben: londoni sajtóértekezletén William Hague kijelentette, pártja képes megnyerni a választásokat. A Konzervatív Párt optimizmusát nem osztja a Ladbrokes fogadóiroda. A politikai fogadások történtében először már most visszafizeti azok pénzét, akik a Munkáspártra tettek, mondván: biztosan bekövetkező eredményre nem lehet fogadni.

Hague szerint a toryk új kezdetet ígérnek Nagy-Britannia számára, és ismertette az első húsz intézkedést, amelyet győzelme esetén a konzervatív kormány azonnal megvalósítana. Legfontosabb lépése egy kisebb és a törvényhozásnak nagyobb felelősséggel tartozó kormány megalakítása lenne. Ezt követnék a száj-és körömfájás járvány eredetének és kezelésének átfogó vizsgálata egy független királyi bizottság által, azonnal leállítanák az EU-csatlakozásra való felkészülés munkáspárti programját és "keresztes hadjárat" indítanának az EU intézményi reformjai ellen a jövő heti göteburgi EU-csúcstalálkozón.

Tony Blair munkáspárti miniszterelnök hétfői kampánykörútján a szavazók általános apátiája ellen indított rohamot, és egyben a Labour támogatására sürgette a Konzervatív Pártból kiábrándult szavazókat. Bár a saját felmérései is a Labour nagyarányú győzelmét jelzik, Blair szerint pártja a kampány utolsó pillanatáig harcolni fog minden egyes szavazatért.

A közvélemény-kutatások szerint a brit választások történetének legkisebb arányú részvétele várható csütörtökön. Olyan sokan szóltak arról, hogy nem bíznak egyetlen pártban sem, nem döntötték el, szavaznak-e egyáltalán, hogy az általában hetven-hetvenöt százalékos helyett a felmérések hatvan-hatvanöt százalékos részvételt vetítenek előre.

Még el sem kezdődött a szavazás, máris felvetődött a választási csalás veszélye. A levélben való szavazás lehetőségének kiterjesztésével már a múlt hét közepén megkezdődött a szavazólapok postázása. A várakozások szerint a szavazók húsz százaléka tervezi ily módon leadni voksát, ők a választási bizottságtól kérhették közvetlenül a szavazócédulák megküldését. A BBC újságírója egy vidéki lap halálozási rovatából kimásolt elhunyt személyek nevében kért - és kapott - szavazólapokat, mivel az illetők még szerepelnek az áprilisban felülvizsgált szavazói névjegyzékben. Az ellenzék azonnal az eset kivizsgálására szólított fel. A választási bizottság szóvivője hétfőn elismerte, hogy a szabályok megváltoztatása miatt nehezebb felismerni az esetleges csalást, úgy vélte azonban, hogy a brit politikában nem jellemző az ilyen jellegű visszaélés.

(MTI)