Macedónia: támadnak a kormányerők <br/>

Vágólapra másolva!
Az albán szakadárok tűzszüneti felhívása ellenére a macedón kormányerők pénteken összehangolt támadást indítottak a gerillák állásai ellen. Trajkovszki macedón elnök rendezési terve szabad elvonulást adna a fegyverüket letévő gerilláknak.
Vágólapra másolva!

Helyszíni beszámolók szerint a macedón biztonsági erők harckocsikból lőtték az albán Nemzeti Felszabadítási Hadsereg (UCK) gerilláinak feltételezett állásait Szlupcsane, Otlja és Orizare falvak közelében. Különösen erős robbanások döreje hallatszott a matejcei ortodox kolostor közvetlen közeléből, jelentette a francia hírügynökség.

Blagoje Markovszki, a hadsereg szóvivője közölte, hogy a hadsereg helikoptereket is bevet a lázadók kiűzésére indított "tisztogató akcióban", írja az MTI.

A hadszíntér UCK által ellenőrzött övezeteiben civilek ezrei rekedtek. A polgári lakosság helyzete különösen Lipkovo és Otlja településeken ad okot aggodalomra, ahol 8-15 ezer albán menekült zsúfolódott össze.

Az UCK csütörtök este meghirdetett egyoldalú tűzszünetére Nikola Dmitrov, a macedón elnök nemzetbiztonsági tanácsadója válaszolt, aki elutasította, hogy tárgyalásokat kezdjenek a "terroristákkal". Szkopje szerint az UCK gerillái valójában Macedónia megcsonkítására, és az országból kihasított terület Koszovóval vagy Albániával történő egyesítésére törekednek.

Diplomáciai források szerint az elutasított fegyvernyugvási felhívás mégis utat nyithat a békés rendezéshez. Borisz Trajkovszki macedón elnök délután a parlamentben ismerteti a válság rendezésére kidolgozott tervét, amely a fegyverletétel után bizonyos kikötésekkel szabad elvonulást biztosítana a gerilláknak Koszovóba. A kiszivárgott hírek szerint az indítvány nem tesz említést amnesztiáról, amely gyakorlatilag kivihetetlen a macedón törvények szerint, de mentességet biztosítana az üldözés alól, amit a többségi szláv népesség várhatóan megütközéssel fogad majd.

A terv sikere nagymértékben az UCK magatartásán múlik: a gerillákat egy NATO-forrás eddig összetartó, jól szervezett, a központi parancsokságnak engedelmeskedő erőként jellemezte. Nyugati diplomaták úgy vélekedtek: senki sem hiheti, hogy az albán kisebbség nagyobb befolyásáért küzdő UCK az általa követelt reformok teljesítése nélkül visszavonul. Ha azonban látnak előrelépést, és a reformokat gyorsan bevezetik, akkor esetleg meggyőzhetők a kivonulásról.

Az albán közösséget kiengesztelő reformok meghozatalát sürgeti Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője is, aki péntek délután és szombaton ismét tárgyalóasztalhoz ül a macedón kormány képviselőivel.