Putyint a kivégzések felújítására ösztökélik <br/>

Vágólapra másolva!
Vlagyimir Putyin orosz elnökre komoly nyomás nehezedik, hogy Oroszországban töröljék el a halálos ítéletek végrehajtására bevezetett átmeneti tilalmat - figyelmeztetett Anatolij Prisztavkin neves író, az orosz államfő mellett működő kegyelmi bizottság vezetője.
Vágólapra másolva!

Fotó: Reuters

Vlagyimir Putyin

A kegyelmi gyakorlatot az ügyészi és igazságügyi szervek torpedózták meg azzal, hogy a kegyelemmel szabadult bűnözők az esetek többségében újabb bűncselekményeket követnek el, és az orosz társadalom egyre türelmetlenebb az igazságszolgáltatás "túlságosan is elnéző" gyakorlata miatt. Oroszországban jelenleg 960 000 ember ül börtönben, illetve vizsgálati fogdában.

Az elnök a törvényes rend megszilárdítását ígérte választópolgárainak, és szállóigévé vált az oroszoknál az a mondása, hogy a csecsen terroristákat "ha kell, akkor akár a klotyóban is ki fogjuk nyírni". A halálbüntetések végrehajtásának fejújítását az elmúlt hetekben-hónapokban egyre többen sürgették. A visszavonultan élő Alekszandr Szolzsenyicin Nobel-díjas író kétszer követelte a kivégzések gyakorlatának visszaállítását.

Gennagyij Trosev tábornok, az észak-kaukázusi katonai körzet parancsnoka nyilvános kivégzéseket akar, a köztereken akasztaná fel és tenné közszemlére a csecsen szakadárokat. Vlagyimir Zsirinovszkij, a szélsőséges Liberális Demokrata Párt vezére a Kreml előtti vesztőhelyet "üzemeltetné be" ismét.

Jurij Csajka igazságügyi miniszter és Dmitrij Usztyinov főügyész ugyancsak elutasította a halálbüntetés eltörlését, és május végén aláírásgyűjtési kampány is kezdődött a moratórium feloldásáért. Az Európa Tanács (ET) vezetői viszont már jelezték, hogy a kivégzések felújításával Moszkva elveszítheti tagságát a nemzetközi szervezetben.

A kivégzésekre Borisz Jecin akkori orosz elnök hirdetett átmeneti tilalmat 1996-ban - éppen Moszkva ET-csatlakozása miatt -, de az orosz bíróságok eszköztárában megmaradt a halálos ítélet lehetősége egészen a közelmúltig, amikor is az alkotmánybíróság állásfoglalásában kizárólag az esküdtbíróságoknak tette lehetővé ilyen súlyos ítélet meghozatalát. Az alkotmányban is előírt esküdtbíróságok azonban mindeddig nem jöttek létre, így egyelőre csak elméleti lehetőség van a halálos ítélet kihirdetésére: az esküdtbíróságok kialakításával azonban a gyakorlat felújításának már lesz jogi akadálya.

(MTI)

Ajánló: