Nem hajtottak végre kísérleti atomrobbantást Irakban<br/>

Vágólapra másolva!
Téves a The Sunday Times értesülése, hogy Irakban kísérleti atomrobbantást hajtottak volna végre. Ezt Hans Blix, az ENSZ újjáalakított iraki fegyverzet-ellenőrző csoportjának vezetője és egy amerikai geológus is megállapította. A brit lap két iraki menekült beszámolójára hivatkozott idén februári cikkében.
Vágólapra másolva!

Nincs bizonyíték arra, hogy Irak még az Öböl-háború előtt sikeres atomrobbantást hajtott volna végre - állapította meg vizsgálatai alapján Hans Blix, az ENSZ újjáalakított iraki fegyverzet-ellenőrző csoportjának vezetője és egy amerikai geológus.

A kísérleti robbantásra utaló állítólagos bizonyítékokat - amelyek két, Irakból elmenekült férfitól (egy hadmérnöktől, illetve Udaj Huszein magántitkárától) származtak - a The Sunday Times című brit lap szenzációként közölte idén február 25-én.

Hans Blix az ENSZ Biztonsági Tanácsához múlt héten elküldött jelentésében megállapította: "teljesen téves az az értesülés", amely szerint Irak sikeres kísérleti nukleáris robbantást hajtott volna végre 1989. szeptember 19-én a Bagdadtól 150 kilométerre lévő Rezazza-tó alatt. A közel-keleti ország feletti repülésekből, valamint korábbi helyszíni ellenőrzésekből származó adatok - amelyek fellelhetők az általa vezetett fegyverzet-ellenőrző csoport és a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (IAEA) aktáiban - azt bizonyítják, hogy "nem hajtottak végre atomrobbantást" sem fúrt alagútban, sem az említett tó fenekén - közölte Hans Blix.

Ezt Terry Wallace, az Arizonai Egyetem geológiaprofesszora is megerősítette, aki átvizsgálta a Nemzetközi Szeizmológiai Központ és az amerikai Geológiai Szemle által gondozott globális földrengés-katalógust, s nem talált semmilyen jelentős földmozgásra utaló jelet az említett időből. A londoni Ellenőrzési, Kiképzési és Tájékoztatási Központ (VTIC) számára írt tudományos cikkében Wallace megállapítja, hogy egy esetleges nukleáris robbantást könnyen észlelhetett volna a térségben Irán, Izrael vagy Jordánia is - miután mindhárom ország folyamatosan figyelemmel kíséri a szeizmikus mozgásokat -, de egyikük sem jelentett ilyen jellegű eseményt.

(MTI)