Bushnak az Európai Unió kihívásaival kell megküzdenie körútján <br/>

Vágólapra másolva!
George W. Bush amerikai elnök kedd délelőtt Spanyolországba, első európai körútjának első állomására érkezett. Vasárnap délután tüntetés volt Madridban, ahol a résztvevők Bush látogatása ellen tiltakoztak. A szervezők szerint a tüntetésen 20 ezren vettek részt. A tüntetők Bush globalizációs és környezetvédelmi politikája ellen tiltakoztak.
Vágólapra másolva!

Hétfőn este különgépével elindult első európai körútjára George W. Bush amerikai elnök. A hatnapos körút lesz az első alkalom, hogy Bush személyesen találkozik azokkal az európai vezetőkkel, akik már több ponton is kritizálták Bush politikáját.


Spanyolországban Bush ellen tiltakoznak

A spanyol fővárosba való érkezés után Bush és felesége a spanyol főváros melletti Zarzuela palotába ment, ahol I. János Károly királlyal és Zsófia királynéval találkozik. Az elnöki házaspár ezután José María Aznar miniszterelnökkel ebédel a Madridtól 160 kilométerre délre fekvő Quintos de Mora birtokon, és ott tölti a délutánt is. Bush és Aznar tárgyalásain a spanyol kormányfő a várakozások szerint felveti a kubai embargó megszüntetésének szükségességét, és szóba kerül az EU bővítése, a közel-keleti helyzet és más aktuális témák is.

Bush, aki gyakran ejt kisebb-nagyobb hibákat az angol nyelvben, a spanyol miniszterelnök nevét is rosszul mondta ki egy interjú során: Aznar helyett "Anzarnak" nevezte a spanyol miniszterelnököt- írja a BBC.

Hatnapos európai körútját az amerikai elnök Brüsszelben folytatja, ahol szerdán részt vesz a NATO csúcstalálkozóján. Csütörtökön az Európai Unió göteborgi csúcsértekezletének vendége lesz, majd Lengyelországba és végül Szlovéniába látogat, ahol szombaton Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tárgyal mindenekelőtt Washington új rakétavédelmi elképzeléseiről, valamint a csecsenföldi helyzetről. Körútjának napirendjére az amerikai elnök megfigyelők szerint szokatlanul nagy számú kényes témát vett fel. Brüsszelben és Göteborgban téma lesz a NATO bővítése és az Európai Unió hadseregének 2003-ra tervezett felállítása, a kiotói környezetvédelmi megállapodásból történt amerikai kihátrálás, a világkereskedelmi tárgyalások újabb fordulójának megkezdése, de az Észak-Koreával megkezdett rendezési folyamat folytatása is.

Ajánló: