Büntetik a munkahelyi szexuális zaklatást <br/>

Vágólapra másolva!
Meghatározták a munkahelyi szexuális zaklatás definícióját az uniós szociális és munkaügyi miniszterek legutóbbi ülésükön. Abban is megállapodtak, hogy a gyesről visszatérő szülők a munkahelyen vissza kell kapják eredeti pozíciójukat, és az ötven főnél többet foglalkoztató vállalatoknak is konzultálniuk kell a munkavállalókkal az átszervezésekről, leépítésekről.
Vágólapra másolva!

Első ízben született európai szintű definíciója a munkahelyi szexuális zaklatásnak. A szociális és munkaügyi miniszterek megállapodása alapján ezentúl minden olyan fizikai, szóbeli és nem szóbeli cselekedet is szexuális zaklatásnak minősül, amely nem kívánt szexuális jellegű kapcsolattal jár. A pontos meghatározásra azért volt szükség - tudta meg a Magyar Hírlap a Miniszterek Tanácsa egyik szóvivőjétől -, mert az elmúlt évek fejlődése és bírósági ítéletei indokolttá tették, hogy a zaklatott nők és férfiak egyértelmű szabályozás alapján kereshessenek jogorvoslást. A tagállamoknak ezt a definíciót mint minimumot kell teljesíteniük, és ki kell alakítani saját eljárásrendszerüket is.

Nagyobb felelősség hárul ezentúl a munkaadókra is, hiszen biztosítaniuk kell a zaklatásmentes munkahelyi környezetet, különben ők is felelősségre vonhatók lesznek. Ez a környezet a szankciók, illetve a sértetteknek járó kompenzáció meghatározását, valamint a párbeszédet és a zaklatottak panaszainak kivizsgálásá tvégző testületek létrehozását jelenti. Az új definíció alapján a nők és férfiak, vagy a vállalatnál kérhetnek kivizsgálást mint diszkriminációt elszenvedett személyek, vagy bírósághoz fordulhatnak.

Egy másik, a miniszterek által támogatott direktíva szerint a gyesről visszatérő szülők számára külön feltételek megszabása nélkül biztosítani kell, hogy ugyanabban a pozícióban, vagy amennyiben az az állás megszűnt, azonos színvonalú munkakörben foglalkoztassák őket. Ha távollétük alatt a munkakörülmények javultak, akkor automatikusan nekik is részesedniük kell ezekből az előnyökből. Fontos újdonság, hogy az irányelv a férfiak számára is lehetővé teszi a gyesre menetelt.

A munkahelyi körülmények javítását célzó harmadik irányelv arról szól, hogy az ötven főnél többet foglalkoztató vállalatoknak átszervezések, elbocsátások esetén időben információt kell nyújtaniuk, illetve konzultálniuk kell a munkavállalókkal. Ezt a direktívát eredetileg 1998-ban kezdték el tárgyalni az után, hogy a Renault a szociális szempontokat teljesen figyelmen kívül hagyva zárta be gyárát Belgiumban. Ezt követően több hasonló eset is előfordult, amikor a Marks & Spencer's csukta be üzleteit a kontinensen, illetve amikor a Danone bocsátott el nagy számban alkalmazottakat.

Az irányelv várhatóan 2001 végétől lép érvénybe, amennyiben a Európai Parlament is jóváhagyja azt. Ezt követően a 150 főnél többet foglalkoztató cégek három, a 100 és 150 közöttieknek öt, az 50 és 100 közöttieknek pedig hét évük lesz annak teljes bevezetésére.

(Magyar Hirlap)