Folytatódik a japán leprások pere az állammal <br/>

Vágólapra másolva!
Mintegy 1700 volt leprás követel nagy összegű kártérítést a japán kormánytól amiatt, hogy éveken át teljesen elszigetelve tartották őket. Egy drákói lepramegelőző törvény értelmében ugyanis szigorúan elkülönítették még a gyógyítható, nem fertőző betegeket is.
Vágólapra másolva!

A hátrányos megkülönböztetést elszenvedett japán leprások egyre nagyobb követelésekkel lépnek fel a tokiói kormánnyal szemben. Mintegy 900 volt leprás vár el nagy összegű kártérítést amiatt, hogy éveken át teljesen elszigetelve tartották őket.

Az újabb esetekkel együtt körülbelül 1700 volt japán leprás indított kártérítési pert az ország 1953-as drákói lepramegelőző törvényével összefüggésben. Ez a törvény, amelyet csak 1996-ban vontak vissza, a leprás betegek különlegesen elkülönített kezelését írta elő, még akkor is, ha a betegség nem volt fertőző és lehetségesnek bizonyult a teljes gyógyulás is.

A volt japán leprás betegek egyenként 100 millió jen (233 millió forint) kártérítést követelnek, mert alkotmányellenes módon megsértették az emberi jogaikat.

Japán déli részén Kumamoto bírósága úgy ítélkezett, hogy a kormány fizessen 127 panaszosnak összesen 1.82 milliárd jen kártérítést, mert a volt egészségügyi minisztérium 1960 után nem szüntette meg az elkülönítési rendelkezéseket, jóllehet akkorra már lehetségessé vált a lepra gyógyszeres ambuláns kezelése is.

A panaszosok átlagos életkora 74 év és a fellebbezések esetleges sorozata azzal fenyegethet, hogy sohasem kapják meg a jogos kompenzációjukat. Kumamoto bírósága egyébként egy-egy panaszosnak 8 és 14 millió jen közötti kártérítéseket ítélt meg, ami messze nem éri el a követelt 100 millió jent. A kormány arra törekszik, hogy meghatárérítést fizessen minden károsultnak.

Annakidején a japán leprás betegeket, még a kisgyermekeket is, különleges egészségügyi központokban kezelték, ezeket engedély nélkül egyáltalán nem hagyhatták el. A drákói törvény 1996-os visszavonása után a kezelés már megvalósulhatott közönséges kórházban is vagy ambuláns módon, az előítéletek miatt azonban 4500 japán leprás a különleges központokban maradt - félelemből vagy azért, mert túl szegény volt új élet kezdéséhez.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2001. május 11.)