Új megoldást keresnek Belgrádban Milosevic kiadatására <br/>

Vágólapra másolva!
Valószínűleg visszavonja a jugoszláv kormány a hágai Nemzetközi Törvényszékkel való együttműködésről szóló törvénytervezetet, és azt köztársasági hatáskörbe utalja, tudta meg az [origo].
Vágólapra másolva!

A Budapesten tárgyaló jugoszláv elnök, Vojislav Kostunica az [origo] kérdésére elmondta: a szövetségi kormány több lehetőségen gondolkodik, és ezek közül az egyik az, hogy a törvénytervezetet visszavonják, a hágai Nemzetközi Törvényszékkel való együttműködést pedig a köztársaságok hatáskörébe utalja.

A jugoszláv kormány gerincét adó szerbiai politikai tömörülés, a DOS vezetői tegnap késő éjjelig tanácskoztak. Belgrádi jelentések szerint abban állapodtak meg, hogy a törvénytervezet visszavonását javasolják a szövetségi kormánynak. A Budapesten tárgyaló jugoszláv külügyminiszter, Goran Svilanovic - aki jelen volt a tegnapi tanácskozáson - nem kívánta kommentálni a belgrádi híreket.

A szövetségi távközlési miniszter, Boris Tadic azonban megerősítette: a törvénytervezet nem kerül a szövetségi parlament elé, jelentette Belgrádból a B92 rádió.

Az [origo] a kormányhoz közel álló forrásból úgy értesült: a DOS vezetői azt látnák jónak, ha az együttműködés törvényi szabályozása a szövetségi törvényhozástól a köztársasági parlamentek hatáskörébe kerülne.

A jugoszláv szövetségi parlament holnapi, rendkívüli ülésének napirendjén szerepelne a törvénytervezet, amely a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnök ellen eljárni illetékes, Hágában székelő Nemzetközi Törvényszékkel való együttműködést szabályozza. A tervezet legfontosabb pontja, hogy lehetővé tenné jugoszláv állampolgárok kiadatását.

Ez vonatkozna Slobodan Milosevic exelnökre is, aki ellen a hágai törvényszék háborús bűnök miatt emelt vádat. Milosevic ellen nemzetközi körözést adtak ki. A volt elnök április óta előzetes letartóztatásban van a belgrádi Körzeti Börtönben.

A szövetségi parlamentben a szerbiai blokk, a DOS koalíciós partnere, a Crna Gora-i Szocialista Néppárt (SNP) akadályozza a hágai együttműködést szabályzó törvény elfogadását. Az SNP korábban Milosevic koalíciós partnere volt.

A szövetségi kormányban - titkos szavazással - a DOS még elérte a tervezetet napirendre tűzését, ám azután az SNP jelezte: a parlamentben mindenképpen nemmel szavaz. Az SNP támogatása nélkül a DOS nem tudja elfogadtatni a törvényt.

A szerbiai köztársasági parlamentben azonban a DOS elsöprő többséggel bír, így ott minden bizonnyal megszavaznák a törvényt. Cedomir Jovanovic, a DOS frakcióvezetője a szerbiai parlamentben, már korábban jelezte: készek változtatás nélkül megszavazni a törvényt.

A hágai törvény nagy fontossággal bír: elfogadása - és Milosevic kiadatása - az alapfeltétele a további nemzetközi pénzügyi és gazdasági segélyeknek.

[origo]