Vágólapra másolva!
Péntekre halasztják a jugoszláv szövetségi parlament rendkívüli ülését. A törvényhozás napirendjén a háborús bűnösök felett ítélkező hágai Nemzetközi Törvényszékkel való együttműködésről szóló törvénytervezet szerepelt volna: ez tenné lehetővé az előzetesben lévő Milosevic exelnök kiadatását. Azért napolták el az ülést, hogy a kormánykoalíció még egyszer egyeztethessen a tervezetről.
Vágólapra másolva!

Péntekre halasztják a jugoszláv szövetségi parlament rendkívüli ülését, mondta Dragoljub Micunovic, az alsóház elnöke. A törvényhozás napirendjén a háborús bűnösök felett ítélkező hágai Nemzetközi Törvényszékkel való együttműködésről szóló törvénytervezet szerepelt volna. Ez a törvény tenné lehetővé, hogy a háborús bűnökkel vádolt jugoszláv állampolgárokat - így Slobodan Milosevic ex-elnököt is - kiadják a hágai törvényszéknek.

Micunovic szerint azért halasztják el az ülést, hogy a koalíciós partnerek még egyszer egyeztethessenek a tervezetről, jelentette a belgrádi B92 Rádió. A szövetségi kormány szerbiai pártjai - a hatalmon lévő DOS tömörülés - támogatják a tervezetet, a Crna Gora-i Szocialista Néppárt (SNP), Milosevic korábbi szövetségesei, azonban ellenzi a kiadatást. A kormány csak titkos szavazással - és az SNP ellenkezésével - tudta a parlament elé vinni a tervezetet. Az SNP jelezte: mindenképpen a törvény ellen szavaznak.

Ez, szerbiai vélemények szerint, a szövetségi kormány válságát, és akár a jugoszláv állam - Szerbia és Crna Gora föderációjának - megszűnését is okozhatja.

Amennyiben a holnapi ülés előtt az SNP-vel nem sikerül megállapodni, lehetséges, hogy a tervezetet visszavonják, és a szövetségi kormány törvényerejű rendelettel szabályozza a hágai együttműködés és kiadatás kérdését, mondta Micunovic, hangsúlyozva, hogy ez csak az egyik lehetséges megoldás. Elképzelhető, hogy a kormány nemzetközi szerződések ratifikálásával lépteti életbe a kiadatásról szóló rendelkezéseket, így kerülve el a további vitát és bizonytalanságot.

Az is megoldás lehet, hogy a kormány köztársasági hatáskörbe utalja a kérdést. Ez esetben a szerbiai parlament szavazna a törvénytervezetről, ott pedig a DOS elsöprő többséggel bír.

Micunovic szerint "mindenképpen gyors megoldást kell találni", hogy véget vessenek Jugoszlávia és a Nyugat között lévő feszültségnek, és sajnálta, hogy a donor-államok tanácskozása előtt erre már nem kerülhet sor.

A tanácskozáson a nemzetközi közösség a Jugoszláviának szánt pénzügyi-gazdasági segélyezéséről tárgyalna. A segélyezés feltétele a hágai törvényszékkel való együttműködés és Milosevic kiadatása.

A volt elnök április elseje óta előzetes letartóztatásban van Belgrádban.

[origo]