<P>Kostunica tudott Milosevic kiadatásáról, állítja a belgrádi lap</P>

Vágólapra másolva!
Bár első nyilatkozatában törvénytelennek és alkotmányellenesnek nevezte Milosevic kiadatását, Vojislav Kostunica tudott az akcióról, állítja különkiadásában a Nedeljni Telegraf című belgrádi laŰ
Vágólapra másolva!

A lap úgy tudja, hogy Vojislav Kostunica jugoszláv elnököt Zoran Djindjic közvetlenül azelőtt hívta fel, hogy a szerb miniszterelnök találkozott az USA belgrádi nagykövetével.

A Nedeljni Telegraf szerint kettejük beszélgetése így zajlott:

Djindjic: Mint mondjak [William] Montgomerynek? [Ő az Egyesült Államok belgrádi nagykövete.]

Kostunica hallgat...

Djindjic: Hát jó, akkor én lemondok, te vegyél át minden hatalmat, és uralkodj egyedül.

Kostunica: Jól van, várjál, ne csináld. Ne keltsünk feszültséget.

Djindjic: Tehát, mit mondjak neki: igen vagy nem...

Kostunica: Igen!

A cikket kivonatosan ismertető B92 rádió szerint a szerbiai kormányhoz közeli forrása megerősítette a beszélgetés valódiságát.

Kostunica korábban közleményében azt állította, hogy nem volt tudomása a háborús bűnökkel vádolt Slobodan Milosevic exelnök kiadatásáról. Kostunica szerint csupán a szerbiai kormány ülése után tájékoztatták a döntésekről, majd pedig este fél kilenc után közölték vele, hogy a kiadatás már megtörtént.

A jugoszláv elnök állítja: korábban sem egyezett bele sem Milosevic, sem más gyanúsított kiadatásába, csupán azt mondta, hogy ennek a "kínos együttműködésnek" megfelelő jogi keretet kell biztosítani.

Kostunica Milosevic kiadatása után a szerb kormány döntését alkotmányellenesnek és törvénytelennek nevezte. Pártja, a Szerbiai Demokrata Párt (DSS) kilépett a kormányzó politikai tömörülésből, a DOS-ból.

A DOS egyes vezetői állítják: Kostunica tudott arról, hogy Milosevicet kiadják, és beleegyezését adta.

A kiadatás miatt lemondott a jugoszláv miniszterelnök is. A hét elején kezdődnek az ideiglenes kormány megalakításáról szóló tárgyalások.

A szerb kormány azért döntött saját hatáskörben Milosevic kiadatásáról, mert a szövetségi alkotmánybíróság ideiglenesen felfüggesztette a szövetségi kormány azon rendeletét, amely a hágai Nemzetközi Törvényszékkel való együttműködést szabályozza. A szerb kormány szerint az alkotmánybíróság tagjai a bukott rezsim emberei.

A szövetségi alkotmánybíróság tavaly októberben először megsemmisítette az elnökválasztás első fordulójának eredményét. A tüntetések idején azonban megmásította döntését, és közölte, hogy Kostunica az első körben nyert.

[origo]