Késik a NATO döntése a macedóniai bevonulásról

Vágólapra másolva!
Nem hozott döntést pénteki ülésén a NATO állandó tanácsa a macedóniai fegyverbegyűjtési műveletre szervezett kontingens kivezényléséről. Szövetségi források tájékoztatása szerint a tagországok még további információkat várnak arról, milyen mértékben teljesülnek az Essential Harvest (Hatékony Begyűjtés) fedőnevű művelet megkezdéséhez szabott feltételek, mindenekelőtt a tűzszünet tartóssá válása.
Vágólapra másolva!

A brüsszeli NATO-központban mindenesetre nyugtázták, hogy a macedón többség és az albán kisebbség közötti politikai megállapodás hétfői aláírása óta nem került sor a tűzszünet súlyosabb megsértésére, noha kisebb incidensek előfordultak. A szövetség továbbra sem aggódik túlságosan a magát Albán Nemzeti Hadseregnek nevező, újonnan felbukkant szervezet miatt, amely leszögezte ugyan, hogy nem ismeri el a megállapodást, de azt is értésre adta, hogy nem kívánja felborítani a tűzszünetet.

NATO-illetékesek szerint az Észak-atlanti Tanács pénteki összehívásának alapvetően az volt a célja, hogy "lendületben tartsák a dolgokat", lehetőséget adjanak a tagországoknak információik kicserélésére, és felmérjék, hogyan áll a művelet megkezdéséhez szükséges feltételek teljesülése. Lord Robertson NATO-főtitkár "családi okok miatt" nem vett részt az ülésen - fűzték hozzá.

A szövetségesek most új, részletesebb és megbízhatóbb helyzetértékelésre várnak, amelyet akkor kaphatnak meg, ha a helyszínre érkezett és berendezkedett a majdani kontingens 400 fős, brit alakulatokból álló előőrse. A helyzetértékelés már a jövő hét első napjaiban megérkezhet, s a tanács ennek fényében hozhatja meg döntését a művelet megkezdéséről.

Következő ülésének az időpontját még nem tűzték ki - közölték a források, de megerősítették, hogy hétfőn Szkopjéba érkezik Joseph Ralston tábornok, a NATO európai haderőinek főparancsnoka. Az előőrs Szkopje mellett fogja berendezni a műveleti főhadiszállást, és felhatalmazása van arra, hogy válaszoljon, ha támadás éri. Szövetségi katonai források értésre adták, hogy adott esetben ez kemény válasz lesz, de az alakulatok semmilyen körülmények között nem fognak elsőként tüzet nyitni.

A műveleti tervezés jelenlegi szakaszában a NATO 10-15 fegyverbegyűjtő hely kialakításával számol, bár katonai szakértők szerint ezek pontos számát még nem lehet meghatározni. Az albán felkelők által leadandó fegyvereket az adott nap végén fogják egy központi - valószínűleg Szkopje környékén létrehozandó - központi gyűjtőhelyre szállítani, majd ott megsemmisíteni. Ez utóbbi műveletben venne részt a tervek szerint az a 35-40 fős, műszaki szakemberekből álló alakulat, amelyet Magyarország ajánlott fel a kontingensbe. Az eddigi becslések szerint a szövetség legkevesebb két és fél ezer fegyver begyűjtésére számít; ezek között a legkülönfélébb típusú harceszközök lehetnek, a tarackoktól a kézifegyverekig.

NATO-források ismételten hangsúlyozták ugyanakkor, hogy az adott esetben nem az összeszedett fegyverek mennyisége számít, a szövetség nem ezen fogja lemérni a művelet sikerét. Ez sem elhanyagolható ugyan, de az akció fő célja a macedónok és az albánok közötti bizalom megteremtése, a művelet elsődlegesen a politikai folyamat kiegészítésére és támogatására szolgál - szögezték le.

Korábban:

Súlyos incidens Macedóniában

NATO-előőrs érkezik Macedóniába