Otthon maradnak a NATO-miniszterek feleségei

Vágólapra másolva!
A NATO védelmi minisztereinek szeptemberi, nápolyi találkozóján otthon kell maradniuk a miniszterek feleségeinek, csökkentik a delegációk létszámát és a programokat is, hogy szavatolják a biztonságot.
Vágólapra másolva!

A miniszterek feleségeinek otthon kell maradniuk, a delegációk számát csökkenteni kell, törölni kell továbbá a vásárlási programokat és kirándulásokat. Egyebek között ilyen intézkedések révén remélik szavatolni az olasz hatóságok a NATO védelmi miniszterei szeptember 26-án és 27-én Nápolyban tervezett találkozójának a biztonságát.

A hét legfejlettebb állam és Oroszország (G8) júliusi, genovai csúcstalálkozóján történtek tanulságait levonva az olasz kormány több újítást kíván bevezetni a szeptemberi tanácskozás zavartalan lebonyolítása érdekében, úgy, hogy közben az ország tekintélye se csorbuljon. A helyszínt alapvetően nem akarja megváltoztatni, csak annyit módosítana, hogy nem a Nápoly központjában lévő királyi palota, hanem valamelyik katonai létesítmény adna otthont e fórumnak. Így eleve védett helynek számít a repülős akadémia, amely a város egyik külvárosában, Pozzuoliban található, vagy maga a NATO déli parancsnoksága Bagnoliban.

A tervek szerint elegendő lenne mindössze ötezer biztonsági ember (Genovában 18 ezer rendőrt, csendőrt és pénzügyőrt vetettek be). Ehhez azonban további korlátozásokra lesz szükség. Így például a miniszterek feleségeit megkérnék, maradjanak otthon, ezáltal eleve törölni lehet a programból az ilyenkor szokásos vásárlásokat, akárcsak a kirándulásokat, gálaesteket. A delegációk mintegy ezer fősre tervezett létszámát két-háromszázra szorítanák le, és fontolóra veszik azt is, hogy a tanácskozás csak egy napig tartson (az első nap csak az érkezések lebonyolítására szolgálna).

A Corriere della Sera csütörtöki vezércikkének szerzője úgy látja: a globalizációellenes csoportok megjelenése a nemzetközi találkozók színhelyén új jelenségnek számít, ezért kezelésük valóban "új stratégiákat" követel. A cikkíró emlékeztet: a "minőségi ugrást" az jelenti, hogy ezek a tüntetések főleg a televízió kameráinak szólnak. A genovai incidensek például a "televíziózás előtti" korszakban úgy zajlottak volna, hogy másnap az újságok beszámoltak volna a "komoly zavargásokról" és egy ember haláláról. A tüntetők 200 ezer fős létszámához képest ez nem rázta volna meg túlságosan a közvéleményt. Csakhogy a kamerák jelenléte sokszorosára felnagyítja az eseményeket - vélekedik a kommentátor, hozzáfűzve, hogy a tömegtájékoztatásnak ezek az eszközei maguk is gerjesztik a tiltakozó megmozdulásokat. Eközben pedig elvonják a figyelmet a tanácskozás érdemi részétől. Seattle népe tulajdonképpen "virtuális" mozgalom, amelyet internetes "chatelés" tart össze, és csak a nemzetközi találkozók idejére áll össze alkalmilag "hús-vér" mozgalommá, a tömegtájékoztatás képi eszközei által "felduzzasztva".

A kommentátor szerint ezeknek a tiltakozási formáknak az egyetlen ellenszere, ha a kormányok "szűkítik" a célpontokat, "karcsúsítják" a találkozókon részt vevő delegációk létszámát. Arra pedig semmi szükség, hogy mindig "szép" helyeket válasszanak ki. Sokkal okosabb a természet által jól védett - s így a tiltakozók által nehezen megközelíthető - színhelyeket keresni - írja a Corriere della Sera.