Felemás módon fogadják az MKP döntését a szlovák pártok

Vágólapra másolva!
A Magyar Koalíció Pártja (MKP) szeptember utolsó napjáig a szlovák koalíciós kormányban marad, ám haladék nélkül kilép, ha addig nem teljesítik a közigazgatási reformmal kapcsolatos feltételeit - határozta el szombaton a magyar párt országos tanácsa. A szlovák pártok a döntést felemás módon fogadják.
Vágólapra másolva!

Az MKP "utolsó esélyként" felszólította kormányzati partnereit, hogy haladéktalanul terjesszék a parlament elé azt a másfél éve elkészült törvénytervezetet, amelyben a kormány rögzítette a "jogkörök átruházásának" elveit, módozatait. A tét rendkívül nagy, mivel ebben a közigazgatási reform lényegéről, azokról a jog-és hatáskörökről, pénzekről van szó, amelyeket az állam átad az önkormányzatoknak.

A politikai helyzet fonákságának, az MKP elvárásaival szembeni ellenállásnak az az egyik oka, hogy a két baloldali kormányerő, a Demokratikus Baloldal Pártja (SDL) és Polgári Egyetértés Pártja (SOP) a "romjaiban hever", a parlamenti bejutáshoz szükséges öt százalékos parlamenti küszöb alatt tengődik és már a választások utáni időre gondol, azt remélve, hogy az egy év múlva megalakuló új kormánynak szüksége lehet rájuk. Mindkettő szívesen kormányozna együtt Vladimír Meciarral, vagy a vele rokonlelkű, a Smer (Irány) nevű párt élén álló ambíciózus Robert Ficoval, de legszívesebben mindkettőjükkel, vagy ha mégsem, akkor bárkivel.

Vasárnap, az MKP döntésének másnapján a szlovák televízió egy asztalhoz ültette Mikulás Dzurinda kormányfőt, Jozef Migas házelnököt, a Demokratikus Baloldal Pártja (SDL) elnökét, és Bugár Bélát, az MKP elnökét, a parlament alelnökét. Migas igyekezet hangot adni csalódottságának az MKP "se hús se hal" döntése miatt. "Nem történt semmi világrengető" - mondta Migas, és bírálta, hogy a magyar párt feltételeket szab, amitől szerinte a reform nem lesz jobb és a belpolitikai helyzet sem lesz stabilabb.

Dzurinda kormányfő üdvözölte az MKP döntését és azt mondta, hogy az MKP törekvése egybeesik az ő saját törekvésével. Az MKP feltételeit érintően úgy vélekedett: a hatáskörökről szóló "illetékességi törvény" tervezetetét a jövő héten véglegesítik.

Bugár megerősítette: ha a tervezet szeptember derekáig nem kerül a parlament elé és a hónap utolsó napjáig azt nem az "eredeti koncepciónak megfelelően" fogadják el, akkor a magyar párt azon a napon kilép a kormányból, miniszterei és államtitkárai azonnal benyújtják a lemondásukat. Erre a házelnök sokat sejtetően azt mondta: "ugyan már, a szeptember harmincadikát meghaladó egy hét késedelem esetén sem történik semmi". "Igenis történik, az MKP nem tűr haladékot" - válaszolt Bugár.

Az MKP döntésével kapcsolatosan közzétett egyéb nyilatkozatok mérlege azt mutatja, hogy a miniszterelnökön, a Szlovákiai Városok és Falvak szövetségének (ZMOS) elnökén, Michal Sykorán és a Demokrata Pártból (DS) kilépett független képviselők Konzervatív Polgári Közösségének (OKS) nevében reagáló Peter Tatáron kívül más pártok nem örülnek annak, hogy az MKP még egy hónapig biztosan a kormányban marad. "Az MKP követelte törvényeket már régen el kellett volna fogadni, a magyarok feltételei ténylegesen felgyorsíthatják a reformot" - mondta Sykora. Dzurinda vasárnap még külön sajtótájékoztatót is tartott, ahol úgy fogalmazott, hogy az MKP feltételei a határidőn belül teljesíthetők. Hangsúlyozta: ezek a feltételek "nem az etnikai elvre" épülnek.

A szlovák kereszténydemokraták (KDH) szerint elfogadhatatlan, "alibi-szerű" politikai lépés az udvardi döntést, annál is inkább, mivel az MKP addig a nyolcmegyés közigazgatási modell megváltoztatásától, a tizenkét megye létrehozásától tette függővé maradását, és erről most már egy szót sem ejt. Frakcióvezetőjük, Frantisek Miklosko szerint az MKP csak azért döntött így, hogy "a választói előtt megőrizni az arcát." Pavol Hamzík, az egy százalékos támogatottságú kormánypárt, a SOP elnöke szerint "a kormányprogram teljesítését nem lehet feltételekhez kötni, és ha a magyarok a kormányban akarnak maradni, ne szabjanak feltételeket." Hasonló hangnemben szólalt meg az ellenzék is.

A kormánypártok hétfőn este a koalíciós tanácson vitatják meg az MKP szombati döntésen nyomás módosult belpolitikai helyzetet és az ebből eredő teendőket.

Korábban: