Autonómiát adna a Vajdaságnak Szerbia miniszterelnöke

Vágólapra másolva!
Djindjic szerint a Vajdaságnak nagyobb önállóság jár, mint Szerbia más körzeteinek. Álláspontját nem osztja a jugoszláv elnök pártja. A vajdasági autonómia koncepcióján szakértői csoportok dolgoznak.
Vágólapra másolva!

Zoran Djindjic szerbiai kormányfő szerint a Vajdaságnak széleskörű autonómiát kell kapnia, lévén ez az államjogi státus mélyen gyökeredzik a tartomány múltjában. Djindjic a vajdasági Nagybecskereken (Zrenjanin) tárgyalt a helyi önkormányzati és gazdasági vezetőkkel, majd kijelentette, hogy bizonyos autonómiát minden majdani szerbiai régiónak meg kell kapnia, de "nem olyan mértékűt, mint a Vajdaságnak". Djindjic szerint a Vajdaság különleges helyzetben van, mert "a tartományi autonómia gyökerei mélyebbek annál", mint amilyen önállóságra szüksége lehet a többi régiónak a majdani decentralizált Szerbia keretében.

Djindjic szerint Szerbiában az önkormányzatoknak teljesen vissza kell kapniuk az őket illető jogköröket, s azután maguk dönthetik el, hogy társulnak-e egymással ott, ahol egyébként is természetes egységet alkotnak. Hozzátette, hogy nem a "központban" kell eldönteni, hogy ez hogyan menjen végbe.

A vajdasági autonómiaplatform augusztus 20-án történt megalakulása óta Szerbiában szélesedik a vita az ország decentralizációjáról, s azon belül arról, hogy Vajdaság miként és hogyan kapja vissza a néhai, 1989 előtti hatásköreit.

A legnagyobb ellentétek a három vezető vajdasági párt - közöttük a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) - és a Vojislav Kostunica vezette Szerbiai Demokrata Párt (DSS) között mutatkoznak.

Dusan Budisin, a DSS elnökségének a tagja kedden pártja ezzel kapcsolatos álláspontját ismertetve - a DSS-el ebben egyetért a nála jóval kisebb támogatottsággal rendelkező Szerbiai Polgári Szövetség - az írta a Politika című lapban, hogy Szerbiát hat régióra kellene felosztani: Koszovóra, Délkelet-Szerbiára, Délnyugat-Szerbiára, a Duna mentére, Belgrádra és környékére, illetve a Vajdaságra.

Budisin szerint Koszovó és a Vajdaság kivételével a többi említett autonóm régió határait törvényben kellene majd rögzíteni. A DSS szerint a tartományok nem rendelkezhetnek az államiság elemeivel. A majdani régióknak lehetne például önálló költségvetése, hatáskörükbe tartozna egyebek mellett a vízgazdálkodás, a közlekedés és az egészségügy, de igazságügyi hatalommal nem rendelkezhetnének, ahogyan azt a vajdasági pártok követelik.

Budisin szerint a Vajdaságnak a többi régióval együtt kell önállóságot kapnia, mert az önkormányzati törvényt "egységesen kell alkalmazni egész Szerbiában". A DOS, a Szerbiában hatalmon lévő pártszövetség a tavalyi szerbiai választások előtt az ígérte, hogy visszaállítják a vajdasági autonómiát.

A vajdasági pártok álláspontja szerint a köztársasági hatáskörbe a védelmi-, külügyi- és vámkérdések, illetve a monetáris rendszerszabályozás tartozna, s minden más átkerülne tartományi illetékességbe.

A vezető vajdasági pártok szakértői és - tőlük függetlenül - a szerb kormány szakértői is javaslatokat dolgoznak ki arról, hogy a tartomány miként kapja vissza teljes autonómiáját. A javaslatokat ezután a DOS, illetve a szerb kormány vitatja meg.