Betegek életébe kerülhet a gyógyszergyárak pénzéhessége

Vágólapra másolva!
Orvosi lapok közleményben figyelmeztették a gyógyszergyárakat, mert úgy találják, hogy esetenként kozmetikázzák a kutatási eredményeket, illetve nem is közlik minden esetben az új szerek várható mellékhatásait. Az ügy hátterében a gyárak, illetve a szponzorok számító magatartását látják. Dr Richard Horton, a legbefolyásosabb brit szaklap szerkesztője állítja: a gyárak sokszor letagadják a szerek fontos adatait, a lehetséges mellékhatásokat, illetve túldícsérik a gyógyszerek hatását.
Vágólapra másolva!

Több vezető orvosi magazin - brit, kanadai, amerikai holland lapok - szerkesztősége közös közleményt adott ki, amelyben arra hívják fel a figyelmet, hogy a nagy gyógyszergyárak ellenőrzésük alatt tartják a gyógyszerkutatásokat, és az eredményeket gyakran manipulálják - írja a BBC. Ez odáig vezethet, hogy a későbbiekben az orvosok alkalmanként helytelenül írhatnak föl bizonyos gyógyszereket a pácienseknek, és ezzel veszélyeztetik egészségüket.

Dr Richard Horton, a legbefolyásosabb brit szaklap szerkesztője elmondta, hogy már mindenki hallott olyan perekről, ahol kiderült, hogy a gyógyszergyárak olyannyira a legnagyobb nyereség elérésére törekszenek, hogy emiatt sokszor a betegek érdekei is háttérbe szorulnak. A mellékhatások miatt történtek már halálos "balesetek" is. A közlemény szerint a gyárak az új szerek kipróbálásakor elzárkóznak a nyers adatok közlése elől, és ők maguk döntik el, milyen formában teszik közzé a tesztelések eredményeit. Az igényes orvosi lapoknak sokszor vissza kell utasítaniuk a gyárak félrevezető ismertetőit. Sokszor tagadják le a szerek fontos adatait, a lehetséges mellékhatásokat, illetve dícsérik túl a gyógyszerek hatását.

Esetenként néhány kutató is nagy részt vállal ezekben a munkákban, mert attól félnek, ha ellenállnak, más kapja meg a feladatot. A lapok szerkesztői úgy döntöttek, ezentúl nem publikálnak olyan kutatási erdményeket, amelyek háttere átláthatatlan, illetve amelyek mögött túlságosan erősen érezhető a szponzorok jelenléte. A közlemény szerzői azt követelik, a kutató tudósoknak a betegek érdekében sokkal függetlenebbnek kell lenniük. Az eredményeket pedig attól függetlenül kell közölni a lapokban, hogy a szponzoroknak az tetszik, vagy sem.

[origo]