Ki tehette?

Vágólapra másolva!
Az már a támadás utáni percekben egyértelműnek látszott, hogy nem balesetről, hanem összehangolt terrorcselekményekről van szó. Egyelőre semmilyen megbízható információ nincs a lehetséges tettesekről, de Amerikában és világszerte mindenkinek Oszama bin Laden, a hírhedten Amerika-ellenes szaúdi milliárdos terrorista jutott eszébe. Bin Laden azt mondja, nem ő tette, de támogatta a támadást.
Vágólapra másolva!

"Nem vettem részt a New York-i és washingtoni akcióban, de támogattam őket. Úgy tekintek a támadásokra, mint visszavágásra a zsarnokság ellen. Amikor Palesztinában gyilkoltak ártatlan embereket, miért hallgattak az amerikai emberek?" - nyilatkozta Oszama bin Laden kedd éjjel. A milliárdos terrorista írásban válaszolt egy hozzá közel álló pakisztáni újságíró kérdéseire.

Az eddigi információk szerint az amerikai hatóságok ugyanezt gondolják. A Reutersnek nyilatkozó névtelen hivatalnok szerint nem bin Laden, de a környezetéhez tartozó emberek felelősek. Az izraeli miniszterelnök "bin Laden-csoportról" beszélt. Az tényként ismert, hogy bin Laden kiképzőtáborokat működtet és mintegy 2 ezer fős magánhadsereget tart el.

A bin Ladennek korábban menedéket nyújtó afgán tálib kormány határozottan tagadja, hogy köze lenne az ügyhöz és szóvivőjük szerint még maga a terrorista-vezér sem képes ekkora támadást megszervezni és finanszírozni.

Ez utóbbi kijelentés azonban valószínűleg hamis: bin Laden már bizonyította, hogy képes ilyen akciók megtervezésére, kivitelezésére és pénzelésére, amikor csapatai néhány éve összehangolt támadást intéztek több amerikai nagykövetségi épület ellen Afrikában. Akkor az Egyesült Államok bin Laden tartózkodási helyét, Afganisztánt bombázta bosszúból.

A következő órák vagy napok legnagyobb kérdése, hogy biztosan ismerhető tettes hiányában kin fog bosszút állni az Egyesült Államok és hogyan. Bin Laden jelenleg egyetlen országgal sem áll hivatalosan kapcsolatban, így ha ő a tettes, akkor nehéz kiválasztani a lebombázandó országot.

Érdemes azonban elgondolkodni azon is, hogy bin Laden volt az első gyanúsítottja az 1995-ös Oklahoma City-beli robbantásnak, ám végül egy amerikai fiatalt, Timothy McVeight végeztek ki tettesként.

További esélyesek: Kadhafi vagy a palesztinok. Kadhafi líbiai elnök egyszer már a Lockerbie-ügynél (igaz, máig sem bizonyítottan) kimutatta a foga fehérjét, Amerika-ellenessége pedig közismert. Ennek ellenére nem valószínű, hogy ő áll a háttérben. A palesztinok helyenként pedig örömünnepet ültek ugyan és egy palesztin szervezet magára is vállalta a terrortámadást, de később ez hamis bejelentésnek bizonyult. Általános vélekedés szerint nekik túl sok a vesztenivalójuk és nyom a latban, hogy Jasszer Arafat megrendelülése igen őszintének hatott a tévéképernyőkön.

[origo]

Amerika elsőszámú közellensége: Oszama bin Laden