Háború a terror ellen - bin Laden már nem elég

Vágólapra másolva!
"Amerika új háborúja". A legbefolyásosabb hírtelevízió, a CNN már ezzel a címmel konferálja a terrortámadásról szóló híreket, a korábbi "Támadás Amerika ellen" cím helyett. A jólértesült tévések biztosra mennek: az Egyesült Államok hamarosan háborút indít. Ki ellen? A kérdés nem prózai. A pénteki hírek szerint ugyanis a szakértők és a döntéshozók egyáltalán nem tartják elegendőnek megsemmisíteni Oszama bin Ladent és hadseregét, valamint bosszútámadást intézni a terroristavezért dédelgető Afganisztán ellen. Már sokkal többet várnak. A cél a terrorszervezetek globális felszámolása.
Vágólapra másolva!

Az első lépés mégis Afganisztán. Az csupa hegyekből álló ország jól megbújik dél felől Irán és Pakisztán mögött. Vadászgépek az Arab öbölből, repülőgép-anyahajókról támadhatják a legkönnyebben. Éppen ezért elsődleges a Pakisztáni kormány döntése, hogy átengedi-e légterét az amerikai bombázóknak. Az északi szomszéd Tádzsikisztánban máris riadalom tört ki, miután India és Kína beleegyezése esetén ebből az irányból is támadhatnának Afganisztánt. Elsősorban a menekülthullámtól tartanak. A tálib vezetés figyelmeztette a tádzsik kormányt: őket terheli a felelősség, ha az amerikaiak Tádzsikisztán felől támad rájuk.

A tálibok mindenesetre széleskörű hadműveletbe kezdtek péntek délután az ország északi részén, amely még nem tartozik fennhatóságuk alá. Kabulban már elkönyvelték a veszélyt. Az emberek minden zajra riadtan figyelnek. A vezetők, köztük Mohammed Omar Molla, a legfőbb vezető elsősorban mentegetőznek, másodsorban bosszút kiáltanak, amennyiben újra bombák hullnak földjükre.

Az afgánok nyilatkozataiból kiderül, hogy tudják, most nem csak bin Laden kiképzőtáborait éri majd a támadás, mint 1998-ban, az USA afrikai nagykövetségeit ért merényletek után, hanem az egész rendszer és a kormány megrendítésére készülnek. A mentegetőzés egyik eszközeként azt próbálják sújkolni, hogy a terroristavezérnek nincsenek olyan jól képzett pilótái, akik képesek lettek volna végrehajtani egy ilyen bevetést. Az amerikaiak azonban már biztosra mennek.

Az Egyesült Államok külügyminisztere, Colin Powell pénteken hivatalosan is bejelentette, hogy Oszama bin Laden a terrortámadás első számú gyanúsítottja. Hozzátette viszont azt is, hogy nem csupán ő és csoportja a válaszlépések célpontja. Azt már az első napon egyértelművé tették, hogy a terroristáknak támogatást és búvóhelyet adó államokra is lecsap a hadsereg. Paul Wolfowitz, a Pentagon második embere szerint nem csupán arról van szó, hogy elfogjanak és felelősségre vonjanak egyes embereket, hanem arról is, hogy felszámolják az ilyen emberek menedékhelyeit, megfosszák őket utánpótlási rendszereiktől, és "kiiktassák azokat az államokat", amelyek támogatják a terrorizmust.

Powell szerint természetesen szóba jön a katonai támadás, de ugyanígy gazdasági, politikai, diplomáciai, pénzügyi hadviselésre és felkészültek, mint ahogy minden formájára a küzdelemnek. Az amerikai hadsereg parancsnoka elrendelte 50 ezer tartalékos katona behívását. A többség objektumvédelmi és logisztikai feladatokat kap. A hadsereg készültségben van, ami a légierő számára 26 bázison "15 perces készültséget" jelent. A Pentagon nem is leplezi szándékát. Több flotta és légierő számára elegendő üzemanyag vásárlására adott megbízást. A csapatösszevonások megkezdődtek, még a Csendes óceánon, Guam szigetén, az USA legnyugatibb támaszpontján is.

A nagy kérdés még a szövetségesek segítsége. A hatalmas hadsereggel rendelkező és korábbi hadműveleteknél is aktív Anglia feltehetőleg aktívan, saját csapatokkal is részt venne a támadásban. Tony Blair miniszterelnök kezdi felkészíteni az angol parlamentet és közvéleményt a támadásra. Azt azonban egyelőre cáfolták, hogy már meg is történtek volna az előkészületek.

A brit hadsereg könnyű helyzetben van, miután éppen a Perzsa-öbölben, Omán partjainál készül 20 ezer katonával hadgyakorlatra. A NATO-tagállamok közül egyedül Franciaországban fogalmaztak meg kétkedő hangokat egy általános iszlám-ellenes offenzívával szemben. Magyarország a NATO tagjaként elfogadta, hogy a szövetség az összes tagállam elleni támadásként értékelte a terrortámadást, az Észak-atlanti Szerződés 5. paragrafusa alapján. Martonyi János külügyminiszter szerint azonban egyelőre nincs itt az ideje a felajánlásoknak.

Ajánlat: