<SPAN lang="HU">Az amerikai támadás egész Közép-Ázsiát háborúba sodorhatja</SPAN>

Vágólapra másolva!
Az esetleg Afganisztánra mérendő amerikai csapások azzal a kockázattal járnak, hogy lángra lobban Közép-Ázsia. Az USA megerősödése a térségben Kína és Oroszország rosszallását válthatná ki. India és Pakisztán között is felborulhatnak az erőviszonyok: az USA eddig Indiával tartott fenn jó kapcsolatot, az Afganisztán elleni támadás miatt viszont Pakisztán segítségére is szükség lesz. Ráadásul a tálibok máris azzal fenyegetőznek, hogy aki segíti az USA-t, az számíthat a bosszújukra.
Vágólapra másolva!
Közép-Ázsia stratégiai egyensúlya bonyolult és törékeny. A térség országainak a többsége között a kapcsolatok jellege a kölcsönös bizalmatlanságtól a nyílt ellenségeskedésekig terjed. India és Pakisztán között például gyakoriak a fegyveres összecsapások Kasmír hovatartozása miatt.

Elemzők szerint egy amerikai katonai akció fő veszélye az, hogy hosszan tartó konfliktussá alakul át, amelyet egy vagy több ország is úgy értékelhet, hogy veszélyezteti érdekeit. A kormányok többsége számára a legelfogadhatóbb egy korlátozott csapás lenne az afganisztáni terrorista támaszpontokra, amihez a szomszéd országok logisztikai és felderítési támogatást nyújtanának. De ez is kockázatot jelenthet, mivel a tálibok figyelmeztetnek, hogy minden ország, amely támogatja az Egyesült Államokat, el fogja szenvedni ennek következményeit.

Pakisztáni bin Laden-párti tüntetők

Pakisztán azonban a támogatásért cserébe arra számíthat, hogy az USA politikailag támogatni fogja őket. Eddig ugyanis Indiával tartott fenn jobb kapcsolatot az Egyesült Államok. Mindkét országnak sokat jelenthet Amerika támogatása, mert a két ország évtizedek óta fegyveresen is próbálja ellenőrzése alá vonni Kasmír tartományt, amely hivatalosan Indiához tartozik.

Bár a tálib kormányt sem Kína, sem Oroszország nem ismerte el, ha az amerikaiak megdöntik ezt a rendszert és helyébe ők állítanak egy másikat, mindkét ország érzékenyen fogadná, ha az Egyesült Államok befolyása nőne Közép-Ázsiában.

Ráadásul a szovjet utódállamok helyzetét is befolyásolná egy elhúzódó háború. Bahodir Muszajev üzbegisztáni politikai elemző szerint egy afganisztáni konfliktus nyomán Közép-Ázsia szegény országai katonai kiadásaik növelésére kényszerülnének, ez pedig a terrorizmus erősödéséhez is vezethet. A szegény falusi körzetekben ugyanis már jelenleg is népszerűek a muzulmán szélsőségesek.