Készülődnek az amerikai hadihajók

Vágólapra másolva!
Szerdán hagyja el a virginiai Norfolk hadikikötőjét a Theodore Roosevelt amerikai repülőgép-hordozó hajó, fedélzetén 75 katonai géppel. A repülőgép-hordozót fél tucat kisebb hajó, valamint egy három hajót megtöltő, 1500 tengerészgyalogosból álló partraszálló különítmény kíséri.
Vágólapra másolva!

Az útirány "vagy a Földközi-tenger, vagy a Perzsa-öböl térsége". A múlt kedden elkövetett terrorista merényletek óta az amerikai katonai egységek mozgásáról egyre szűkszavúbban, illetve egyre titokzatosabban nyilatkoznak az illetékesek.

Ha a Theodore Roosevelt és kísérete a Perzsa-öböl felé, illetve az Indiai-óceán ahhoz közel eső térsége felé tart, az azt jelenti, hogy az Egyesült Államok háromra növeli az ott tartózkodó repülőgép-hordozó hajóinak a számát - és mintegy kétszázra e hajók összesített repülőgép-szállító kapacitását. Jelenleg a Perzsa-öbölben tartózkodik a Carl Vinson, az Indiai-óceánon pedig az Enterprise repülőgép-hordozó.

Az amerikai katonai potenciál pontos elhelyezkedéséről a Pentagon újabban nem ad tájékoztatást - korábban az interneten is meg lehetett tudakolni a nagyobb hadihajók hollétét.

Nemzetközi hírügynökségek azonban a vélhető hadikapacitások számbavételekor tudni vélik, hogy az amerikaiak az Indiai-óceánon levő Diego Garcia szigetén nagy hatósugarú B-52-es bombázókat állomásoztatnak, amelyek fejlett cirkáló rakétákat képesek szállítani. Szaud-Arábiában és Kuvaitban tucatnyi légitámaszpontot használ jelenleg is az amerikai és a brit légierő a dél-iraki repülési tilalmi övezetek légtérellenőrzésére. Törökországból, az Incirlik légitámaszpontról felszállva, az észak-iraki tilalmi övezet tiszteletben tartását szokták ellenőrizni. A szintén nem nagyon távol eső Földközi-tengeren már most is ott tartózkodik - a Kearsarge helikopterhordozó hajó, illetve két másik hadihajó fedélzetén - egy 1500 fős partraszálló "kétéltű" egység.

Korábban: