Az afgán vezetők hallani sem akarnak a volt uralkodóról

Vágólapra másolva!
Sem a jelenlegi tálib vezetés, sem a megbuktatott volt afgán elnök nem szán szerepet Afganisztán jövőjében a száműzetésben élő volt királynak. Omár molla, a tálibok szellemi vezetője a tálibok fényes jövőjéről, és arról beszélt egy interjúban, hogy Afganisztánban nincs hatalmi vákuum. A molla nem tartja valószínűnek, hogy az USA megtámadná az országot, mivel erre semmi nem jogosítaná fel.
Vágólapra másolva!

Sem a tálib mozgalom szellemi vezetője, sem a megbuktatott Burhanuddin Rabbani elnök kormánya nem szán szerepet Mohammed Zahir Sah volt királynak Afganisztán jövőjében. Mohammed Omar molla, a tálibok szellemi vezetője egy konzervatív iráni napilapnak adott interjúban azt mondta, hogy a római száműzetésben élő 86 éves volt uralkodó túlságosan öreg és gyenge, ráadásul Afganisztánban nincs hatalmi vákuum. "Az országra erőltetett bábok nem maradnak fenn sokáig Afganisztánban, és Isten kegyelméből a tálibok jövője mindenképpen fényes lesz" - tette hozzá az interjút egyébként ritkán adó molla.

Ismét tagadta, hogy az Egyesült Államok elleni merényletek mögött Oszama bin Laden, vagy a tálib mozgalom állna. Az Enteháb című teheráni újság szerint Omar molla elítélte a New York-i és washingtoni polgári áldozatok halálát. A tálib vezető egyúttal cáfolta a szárnyra kelt találgatásokat, hogy mozgalma megosztott bin Laden kiadatásának kérdésében. Néhány hírmagyarázó szerint a molla legutóbbi nyilatkozatai azt sejtetik, hogy a tálib mozgalom feletti uralma már nem olyan szilárd, mint korábban.

A tálib vezető nem hiszi, hogy küszöbön állna az Afganisztán elleni amerikai csapás, mert - mint mondta, "nincs bizonyítékuk az érintettségre". Ha az Egyesült Államok mégis megtámadná Afganisztánt, az amerikaiakat támogató országokat, valamint a nyugatiak mellé álló afgánokat ellenségként fogják kezelni. Az utóbbi hetekben elhangzott hasonló kijelentések elsősorban Afganisztán hagyományos szövetségesének, Pakisztánnak szóltak, amely beleegyezett, hogy támogatja a terrortámadásokra választ adó, amerikai vezetésű szövetséget.

Az interjúban a titokzatos Omár molla családi hátteréről is elárult egy keveset. Azt mesélte, hogy kétévesen árvaságra jutott, és apja vallástudós volt Kandahárban. Korábban az újságok úgy tudták, hogy szegény paraszti családban született 1959-ben Nodeh faluban, Kandahár közelében. Elmondása szerint vallási tanulmányokat folytatott, és részt vett a szovjetek elleni dzsihádban, szent háborúban. Arról is beszélt, hogy az 1980-as években amerikai segítséget kaptak a szovjet megszállás elleni harchoz: "Az amerikaiak egyszerre voltak a kommunizmus és az iszlám ellenségei. Akkoriban a támogatás volt az érdekük, most úgy gondolják, hogy az ellenségeskedés áll érdekükben".

A megbuktatott Rabbani elnök kormánya ugyancsak elutasította, hogy a volt afgán uralkodó kerüljön hatalomra Afganisztánban. "Csakis az afgán nép dönthet sorsáról, és azok a külföldön élő személyek vagy csoportok, akik, illetve amelyek nincsenek tisztában az ország valós helyzetével, vagy akiket kívülről ültetnek be a hatalomba, bukásra vannak ítélve" - áll az "iszlám kormány" szombati közleményében.