Átfogó közel-keleti rendezési terv a Bush-kormányzattól

Vágólapra másolva!
Várhatóan még az amerikai válaszcsapás előtt nyilvánosságra hozzák a Bush-kormány átfogó közel-keleti rendezési elképzeléseit, ami elősegítheti a mérsékelt arab országok felsorakozását a terrorizmus megszűntetésére irányuló amerikai erőfeszítések mögé.
Vágólapra másolva!

Colin Powell amerikai külügyminiszter várhatóan még a bin Laden afganisztáni erői ellen indítandó katonai csapásmérés előtt nyilvánosságra hozza a Bush-kormány átfogó közel-keleti rendezési elképzeléseit, ami elősegítheti a mérsékelt arab országok felsorakozását a terrorizmus legyűrésére irányuló amerikai erőfeszítések mögé.

A Párizsban megjelenő angol nyelvű, tekintélyes nemzetközi lap, az International Herald Tribune (IHT) washingtoni külügyi forrásokra hivatkozó értesülése szerint a Bush-kormányzat eredeti elképzelései szerint az amerikai diplomácia vezetője az ENSZ-közgyűlés szeptemberi ülésszakán jelentette volna be az új kezdeményezést a közel-keleti konfliktus kulcskérdései, köztük a határok, a palesztin menekültek visszatérési joga, sőt esetleg Jeruzsálem jövőjének kényes kérdésében is.

A Fehér Házban már arról is döntés volt, hogy George Bush elnök a közgyűlés helyszínén találkozik Jasszer Arafattal, ami persze súlyában nem ér fel egy olyan kézfogással, amelyre az Ovális Irodában kerül sor - fűzték hozzá.

A szeptember 11-i merényletek miatt elnapolt ENSZ-közgyűléssel együtt az amerikai közel-keleti rendezési elképzelés meghirdetése is halasztást szenvedett, de a tervbe vett Powell-állásfoglalás nem várathat sokáig magára - vélik a lap külügyminisztériumi forrásai.

A külügyminisztérium egyes illetékesei úgy ítélik, hogy a beszédnek minél előbb el kell hangoznia, alkalmasint még az afganisztáni katonai hadművelet előtt. Az arab vezetők Washington fajsúlyos közel-keleti szerepvállalását szabják feltételül a terrorizmus elleni amerikai fellépés támogatásához, ami szerintük elengedhetetlen az arab közvélemény rokonszenvének megnyeréséhez.

A küszöbönálló új amerikai megközelítés jelzésének tekinthető Bush elnök keddi megjegyzése arról, hogy az új adminisztráció számol egy palesztin állam megteremtésének lehetőségével. Az IHT szerdai száma a Bush-adminisztráció egyik tagját idézi, aki szerint a napokban elhangzott utalások a palesztin-izraeli béketárgyalások felélesztésének kiindulópontjául szolgálhatnak.

A legújabb washingtoni kezdeményezés számításba veszi azokat az eredményeket, amelyek a tavaly nyári - végül is kudarccal végződött - Camp David-i egyezkedéseken születtek, Bill Clinton januári, túl konkrétnak minősített állásfoglalásait viszont nem kívánja magáévá tenni. A leköszönő elnök említett beszédében amellett kardoskodott, hogy a megosztatlan Jeruzsálemet két állam, Izrael és Palesztina közös fővárosaként kellene elismerni - emlékeztet az IHT.

Arafat üdvözölte Bush álláspontját

Jasszer Arafat üdvözölte George Bush amerikai elnöknek a palesztin állam létrehozásával kapcsolatos álláspontját, és hangsúlyozta, hogy annak megvalósulása békét és stabilitást eredményezne a térségben. A palesztin vezető szerdán közzétett nyilatkozatában köszönetet mondott a washingtoni állásfoglalásért, hangsúlyozva, hogy a palesztin állam létrejötte Jeruzsálem fővárossal az igazságos és a tartós békét jelentené a Közel-Keleten. Arafat tanácsadója, Nabil Abu Rudeina már kedden üdvözölte az amerikai elnök által mondottakat. Amr Musza, az Arab Liga főtitkára Bush nyilatkozatát a jó irányban tett lépésként üdvözölte. Ahmed Maher egyiptomi külügyminiszter szerint az amerikai elnök állásfoglalása megnyithatja az utat a békéről és a palesztin területek végleges státusáról folytatandó tárgyalásokhoz.

Izraeli részről jóval visszafogottabban reagáltak Bush kijelentésére. Zalman Soval, Ariel Saron izraeli miniszterelnök diplomáciai tanácsadója szerint annak célja az arab államok bevonása a terrorizmus elleni koalícióba. Egy névtelenséget kérő izraeli politikus az AFP-nek úgy nyilatkozott, hogy Izrael kész egy palesztin állam elfogadására, de kizárólag a palesztinokkal és az arab államokkal kötendő általános békeszerződés keretében. Daniel Ajalon, Saron egyik vezető tanácsadója azt mondta, Bush kijelentéseiben nem érzékel változást az Egyesült Államok közel-keleti politikájával kapcsolatban.