Kedden az utolsó pillantban vonták vissza a támadást az amerikaiak

Vágólapra másolva!
Csak egy hajszálon múlott, hogy az USA nem kezdte meg kedden a támadást Afganisztán ellen. Brit lapértesülések szerint Szaúd-Arábia az utolsó percekben úgy döntött, mégsem engedi át repülőtereit a támadó gépeknek.
Vágólapra másolva!

Két magas rangú amerikai hivatalnok egybehangzóan állítja: kedden az utolsó pillanatban vonta vissza Bush elnök a támadásról szóló parancsot. Az USA és szövetségesei kedden megkezdték volna a támadást Afganisztán ellen, hogy megtorolják a szeptember 11-i merényleteket. Az utolsó pillanatban azonban le kellett fújni az akciót, mert Szaúd-Arábia előzetes ígéretével ellentétben mégsem engedte át légibázisait a bombázóknak.

A London Evening Standard című brit lap értesülése szerint a szaúdiak váratlanul akadályozták meg Afganisztán megtámadását kedden. "Korábban egyértelműen felajánlotta Szaúd-Arábia, használhatjuk a bázisaikat. Mostanra ez már nem igaz. Valami megváltozott, és attól tartunk, komoly dolgok vannak a háttérben." - mondta az egyik amerikai hivatalnok, aki névtelenül nyilatkozott a lefújt akcióról.

Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter szerdán négy országot érintő látogatássorozatra indult a térségbe: Szaúd-Arábiát, Ománt, Egyiptomot és Üzbegisztánt készül felkeresni. Állítólag az utolsó percben Szaúd-Arábián kívül Omán és Üzbegisztán is jelezte, nem ad segítséget a támadáshoz. Az amerikai források szerint Rumsfeld útjára azért van szükség, hogy meggyőzze ezen államok vezetőit, mégis segítsék a támadás megkezdését. Rumsfeld vélhetően a váratlan fordulat hátterét személyesen akarja tisztázni.

Szaúd-Arábia támogatása kulcsfontosságú lenne a bombázások megkezdéséhez, mert repülőterei a legfontosabb kiindulópontjai lehetnek a támadásnak. 1991-ben, az Öböl-háború idején is Szaúd-Arábiát használták hátországnak az amerikai csapatok. Keddig úgy tűnt, a sivatagi királyság most is segíti az USA-t, de valami megváltozott. Szaúd-Arábia szövetségese ugyan az Egyesült Államoknak, de konzervatív iszlám állam, és komoly tekintélye van az arab világban, ahol az USA-nak számos ellensége is akad. Az USA elleni terrortámadás első számú gyanúsítottja, Oszama bin Laden szaúdi származású.

Üzbegisztán állítólag szintén elbizonytalanodott kedden. A volt szovjet tagköztársaság stratégiailag különösen fontos terület. Üzbegisztán Afganisztán északi szomszédja, és jól használható katonai bázisok vannak a területén, amelyeket még a szovjet hadsereg épített ki afganisztáni intervenciójakor. Üzbegisztán jelentőségét külön kiemeli, hogy Afganisztán két legnagyobb szomszédja, Pakisztán és Irán nem akarja, hogy területéről támadás induljon. Így csak Üzbegisztán vagy Tádzsikisztán felől lehetne szárazföldi akciót indítani. Tádzsikisztánban nagyon bizonytalan a belpolitikai helyzet, szeptember elején például fényes nappal lőttek le egy minisztert az utcán iszlámista szélsőségesek. Így a legideálisabb kiindulópont mindenképpen Üzbegisztán lenne.

A harmadik elbizonytalanodott szövetségesre, Ománra, szintén nagy szüksége lenne az amerikaiaknak. Omán kikötői miatt fontos, itt tudnának ugyanis utánpótlást felvenni a már térségben cirkáló amerikai hadihajók.

Rumsfeld békítő útja várhatóan három napig fog tartani. Amerikai kormányközeli források szerint Bush elnök kérte védelmi miniszterét a tegnapi fiaskó után, hogy személyesen próbálja együttműködésre bírni az utolsó pillanatban visszatáncoló államokat.