A NATO-szövetségesek elfogadták az USA nyolc pontját

Vágólapra másolva!
A NATO-szövetségesek csütörtökön Brüsszelben határozatban adták beleegyezésüket annak a 8 pontos kéréslistának a teljesítésébe, amelyet az Egyesült Államok terjesztett eléjük a New York-i és washingtoni merényletekre válaszul készülő amerikai katonai csapás támogatására. "Ezt az akciót nem a NATO vezeti, hanem az Egyesült Államok, amely több koalíciót is létrehoz e hadjáratra és a NATO ennek egyik része" - áll a határozatban.
Vágólapra másolva!

Washington 18 NATO-partnere elfogadta az Egyesült Államok nyolc pontból álló kérését. A nyolc pont tartalmazza, hogy a hírszerzési értesüléseket fokozottan megosztják, és a hírszerző szervek fokozottan együttműködnek a NATO-testületeken belül. A NATO segítséget nyújt azoknak a szövetségi és más államoknak, amelyek fokozott fenyegetésnek vannak kitéve a terrorizmus elleni küzdelemhez nyújtott támogatásuk miatt. Az amerikai és szövetséges intézmények biztonságát növelik a szövetséges országokban. Azoknak a NATO erőknek az utánpótlását is előírják, amelyek békefenntartó feladatokat látnak el - elsősorban a Balkánon -, de át kell irányítani a terrorizmus elleni fellépés miatt. Átrepülési engedélyt kapnak az amerikai és a szövetséges légierők. A NATO-tagországok kikötőinek és repülőtereinek használatát is engedélyezik az USA és szövetségesei számára. A NATO haditengerészetének egy részét átcsoportosítják a Földközi-tenger keleti felére. A szövetség korai légi figyelmeztető egységeinek egy részét a nemzetközi terrorizmus elleni műveletek támogatására történő átcsoportosítása is szerepel a nyolc pontban - tudta meg az [origo].

Amennyiben az amerikaiaknak ezen túlmenő támogatásra van szükségük, akkor azt kétoldalú egyeztetéssel, egyénileg tárgyalják meg a szövetséges országokkal.

Magyarország többféleképpen is támogathatja a terroristaellenes erőfeszítéseket. Szóba kerülhet, hogy az öbölháborús és a koszovói felajánlásokhoz hasonlóan most is katonai egészségügyi alakulattal segítené Budapest a terrorizmus elleni koalíciót, így kimaradhatna a közvetlen katonai akciókból. Martonyi ezzel kapcsolatban csak annyit mondott, hogy gondolkodnak, milyen felajánlásokat tehetnek, illetve informális megbeszéléseket folytattak az amerikaiakkal, de konkrét felkérés még nem érkezett ezzel kapcsolatban.

[origo]