Grúziát hibáztatják a magyar áldozattal is járó abháziai merényletért

Vágólapra másolva!
Az orosz kormány közleményében a grúz kormányt hibáztatja a hétfői Abháziai merényletért, amelyben lelőttek egy ENSZ-helikoptert, a fedélzetén Török László ezredessel, aki a többi megfigyelővel együtt meghalt. Az oroszok szerint Grúzia elnéző a terroristákkal szemben, ám a grúz elnök cáfolta, hogy bármi közük lenne a merénylethez, amit feltehetőleg csecsen fegyvereek követtek el.
Vágólapra másolva!

Az orosz Nyezaviszimaja Gazeta című napilap keddi cikke szerint - amelyet az MTI ismertetett - két feltételezés is él arról, hogy kik lőtték le hétfőn az ENSZ-helikoptert. A valószínűbbnek tűnő változat alapján Ruszlan Gelajev csecsen szakadár hadúr emberei követték el a merényletet. A lap információi szerint ezeket a fegyvereseket a grúz titkosszolgálat juttatta be Abháziába. Tbiliszinek ezzel kettős célja volt: egyrészt hogy kitessékelje a mind nagyobb terhet jelentő csecsen szakadárokat, másfelől hogy nehézségeket okozzon "saját" szakadár köztársasága, Abházia kormányának.

A Nyezaviszimaja Gazeta nem zárta ki azonban azt sem, hogy az Mi-8-as helikopter tragédiájáért az ugyancsak észak-kaukázusi Cserkeszföldről beszivárgott fegyveresek a felelősek. Ebben a régióban néhány héttel ezelőtt az afganisztáni tálibok ideológiájával rokon, váhibita muzulmán összeesküvést lepleztek le az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) akkori bejelentése szerint. Az orosz külügyminisztérium hétfő esti közleményében egyértelműen a grúz kormányt hibáztatta a helikopter lelövéséért, Moszkva szerint ugyanis Tbiliszi "elnéző és türelmes" politikát tanúsít a terroristákkal szemben. A hivatalos Tbiliszi sajnálkozását fejezte ki a történtek miatt, és cáfolta, hogy Grúziának bármi köze lenne a merénylethez. Eduard Sevardnadze grúz elnök bejelentése szerint amint rendelkezésükre állnak a kellő információk, országa "megteszi a szükséges lépéseket."

Török László ezredes

A Mi-8-as helikopteren öt ENSZ-megfigyelő utazott. A helikopter személyzete ukrán volt. Ők négyen, és a tolmács szintén életüket vesztették.

A helikoptert a felszállás után 15 perccel lőtték le. Szemtanúk szerint a helikopterre két rakétát lőttek ki. Az abház illetékesek szerint a merénylők azok a grúz és csecsen terroristák lehetettek, akik Grúzia felől szállták meg Abházia egy részét.

A Honvédelmi Minisztérium tájékoztatása szerint Török László a Kilián György Repülő Műszaki Főiskolán végzett 1969-ben. Magasabb katonai tanulmányait a Zrínyi Miklós Katonai Akadémián folytatta 1974-77 között, majd 1987-88-ban. 1977-1995-ig a Magyar Köztársaság Katonai Felderítő Hivatalánál szolgált. Külszolgálatot teljesített Dél-Vietnamban, Irakban, Angolában, 1995-től öt éven át Kínában volt katonai és légügyi attasé. A három nyelven beszélő dr. Török László ezredes a hadtudomány doktora volt. Felesége és két gyereke gyászolja.

[origo]

Korábban:

Magyar áldozata is van az abháziai merényletnek