Az IRA megkezdte fegyverei megsemmisítését

Vágólapra másolva!
Elkezdte fegyverei megsemmisítését kedden az IRA. Az Észak-Írország elszakadásáért harcoló Ír Köztársasági Hadsereg lépése történelmi jelentőségű lehet, mert bár korábban tárgyaltak a leszerelésről, a békefolyamat eddig minden esetben megakadt, elsősorban azért, mert az ír fegyveresek nem voltak hajlandóak szemtanúk előtt hatástalanítani fegyverzetüket.
Vágólapra másolva!

Az IRA keddi közleményében jelentette be a fegyverek megsemmisítését. Ezt megelőzően Gerry Adams, az IRA politikai szervezete, a Sinn Fein elnöke hétfőn már utalt arra, hogy a békefolyamat szempontjából áttörő lépésre készülnek.

Az északír biztonsági erők és az ír hírszerzés adatai szerint az IRA az elmúlt harminc évben több tonna fegyvert, lőszert és robbanóanyagot halmozott fel. A készletek titkos földalatti fegyverraktárakban vannak elrejtve, az északír-ír határtól délre, ír területeken. Biztonsági illetékesek úgy vélik, hogy az IRA-nak legalább két gyalogsági zászlóalj felfegyverzésére elegendő fegyverre van - írta az MTI.

Legkevesebb 500-700 darab AK47-es géppisztolyuk van, amelyeket a nyolcvanas években szereztek be Líbiából, és más automata lőfegyverekkel is rendelkeznek. A 400-500 kézifegyver egy részét az Egyesült Államokban vásárolták az IRA ottani támogatói révén. A fegyveres csoportnak tucatnyi szovjet gyártmányú nehéz gépfegyvere és néhány föld-levegő légvédelmi rakétája, köztük két SAM rakétaindítója van. Fegyverkészletének legnagyobb részét a több mint két tonnányi, Líbiából származó Semtex robbanóanyag teszi ki. A csoport legalább 1,5 millió lőszerrel és számtalan házi készítésű aknavetővel és rakétavetővel bír.

Az IRA kétszer tette lehetővé, hogy a brit és az ír kormány által felkért két független nemzetközi ellenőr, Martti Ahtisaari volt finn elnök és Cyril Ramaphosa dél-afrikai politikus a nyilvánosság teljes kizárásával ellenőrizze három lezárt fegyverraktárát. A nemzetközi megfigyelők mindkét alkalommal igazolták, hogy érintetlennek találták a készleteket.

Az IRA vezetése és maga Gerry Adams, a Sinn Fein elnöke számtalanszor jelezte, soha nem adják át fegyvereiket a brit kormánynak. Adams mondása, miszerint "le nem győzött hadseregek, mint az IRA nem adják át fegyvereiket történelmi ellenségeiknek", mélyen a brit köztudatban van.