Solana esélyesnek látja a macedón béketervet

Vágólapra másolva!
Az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője pénteken Szkopjéban bejelentette, hogy megállapodás jött létre a macedón alkotmány preambulumának szövegéről, amely immár nem pusztán kisebbségként, hanem népként említi az országban élő albánokat.
Vágólapra másolva!

Javier Solana szerint a macedóniai albán és szláv pártok között létrejött megegyezés lehetővé teszi az augusztus 13-i ohridi békeszerződés által előirányzott alkotmányreformok gyors elfogadását. A szkopjei parlamentnek nincs többé oka halogatni a reformok törvénybe iktatását - jelentette ki Solana, miután pénteken egész nap közvetített a legjelentősebb macedóniai pártok vezetői, valamint Borisz Trajkovszki elnök között.

Solana szerint hamarosan a parlament elé kerül a megállapodás szövege, szóvivője pedig azt mondta, hogy a törvényhozás a jövő hét elején ül össze a reformcsomag elfogadása céljából. Az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője pénteken két alkalommal is találkozott a macedón államfővel, hogy megmentse a béketervet, amelynek alapján az albán nemzetiségű gerillák vállalták fegyvereik beszolgáltatását.

A felkelők már teljesítették a maguk vállalását, míg a keményvonalas macedón nacionalisták haboznak megadni a cserébe ígért nagyobb politikai és kulturális jogokat az albánoknak. A két albán párt egyikének (Párt a Demokráciáért és a Jólétért - PDP) vezetője, Imer Imeri mindazonáltal elhatárolódott az EU-megbízott magabiztos nyilatkozatától, mondván, hogy pártja csak az elkövetkező napokban dönt a szöveg elfogadásáról. Az új alkotmány bevezető részének szövegével kapcsolatos nézetkülönbség volt az egyik fő akadály az ohridi békemegállapodás teljes megvalósulása előtt.

Az augusztus 13-i megállapodásban - a külföldi közvetítők nyomására - a szkopjei kormány még beleegyezett, hogy az új alkotmány egyenlő félként említse az etnikai közösségeket, de később szuverenitását féltve visszakozott, és ragaszkodott a többségi macedón etnikum kiemelt államalkotó közösségként való megnevezéséhez. A kompromisszumos szövegtervezet első helyen említi "a Macedón Köztársaság állampolgáraiként a macedón népet", de népként jelöli meg a többi etnikai közösséget is, így az albánokat, a törököket, a vlachokat, a szerbeket és a cigányokat.

Javier Solana szerint "immár a legkevésbé sem kétséges", hogy a parlament jóváhagyja az alkotmánymódosításokat. A szkopjei törvényhozás - mint az AFP jelentette - pénteken megint egyszer félbeszakította a vitát az alaptörvény felülvizsgálatáról, és összességében már több mint egyhónapos késésben van az eredeti menetrendhez képest.