Bush szigorú büntetést ígért a lépfene terjesztőinek

Vágólapra másolva!
Továbbra is óvatosságra buzdított a sorozatos lépfenefertőzések miatt George Bush amerikai elnök, egyben megígérve a bűncselekmények felderítését és az elkövetők megbüntetését.
Vágólapra másolva!

Bush szombaton először szentelte szokásos heti rádióbeszédét teljes egészében a lépfene-fertőzéseknek. Az amerikai kormányzatot az elmúlt hetekben éles bírálatok érték amiatt, hogy ellentmondó nyilatkozatokat tesz az ügyben, és a lépfene-kórokozót tartalmazó levelek felfedezése után késlekedett hatásos intézkedéseket tenni a postai alkalmazottak életének megvédésére.

Bush beszédében (az öngyilkos gépeltérítők szeptemberi akcióit követő) második terrortámadás-hullámnak nevezte az Egyesült Államokban az elmúlt hetekben postázott lépfenés küldeményeket. Elismerte, hogy az amerikai hatóságok egyelőre nem ismerik a feladók kilétét: nem tudják, hogy a küldemények a szeptemberi terrorcselekményeket is végrehajtó terroristákhoz, vagy más nemzetközi, esetleg egyesült államokbeli terroristákhoz köthetők-e. - A hatóságok azonban nap mint nap új ismereteket szereznek a fertőzésekről, fel fogják deríteni e bűncselekményeket és megbüntetik az elkövetőket - mondta.

Az amerikai elnök emlékeztetett rá, hogy 1 millió dolláros jutalmat ígértek a nyomravezetőknek, az amerikai postát pedig a küldemények fertőtlenítéséhez szükséges eszközökkel szerelik fel. Bush ugyanakkor szigorú büntetést ígért a vaklármát keltőknek. (Eddig legalább húsz embert vettek őrizetbe rémhírterjesztés miatt. Az amerikai posta szerint a hatóságok naponta több mint 550 gyanús küldeményt, hamis riasztást, beugrató üzenetet kapnak.)

Bush megígérte, hogy a kormányzat minden hitelt érdemlő információt megoszt a lakossággal és megköszönte, hogy a polgárok mindeddig nyugodtan és megfontoltan reagáltak erre a "terrortámadásra". Az Egyesült Államokban eddig négyen haltak meg lépfene-fertőzés következtében, további tizenháromszemély pedig megbetegedett.

A San Francisco-i öböl két legfontosabb hídján pénteken alig tizedével csökkent a gépkocsiforgalom, noha Gray Davis kaliforniai kormányzó előző nap arra figyelmeztetett, hogy az állam híres függőhídjai is terrortámadás célpontjai lehetnek. A San Francisco jelképének számító Golden Gate hídon például - amelyet évente 9 millió ember keres fel és naponta átlagosan 116 ezer gépkocsi gördül át rajta - 7 százalékos csökkenést mértek.