Munkanélküliség és recesszió fenyegeti az amerikai gazdaságot

Vágólapra másolva!
Több mint félmillió ember vesztette el munkáját a szeptember 11-i támadás óta az USA-ban. Bush elnök 100 millió dolláros állami segélyt ígért a gazdaság talpraállítására, de amerikai közgezdászok így is súlyos recessziótól tartanak.
Vágólapra másolva!

A kilencvenes évek első felében az USA már átélt egy recessziót, de 1996 óta töretlen a gazdaság fejlődése. Ez a kedvező folyamat most megtorpanni látszik. Először az idegenforgalomban és a légiközlekedésben érdekelt vállalkozások kerültek nehéz helyzetbe a terrortámadások után. A válság azóta kiterjedt az iparra és a szolgáltatásokra is. Elsősorban a gyáripart sújtja a válság, az ágazatban dolgozók közül 142.000 embert bocsátottak el az elmúlt két hónapban.

Bush elnök pénteken bejelentette, hogy a kormány 100 millió dolláros segéllyel próbálja talpraállítani a gazdaságot. Az egyetlen jó hír a rossz mutatók között, hogy a tőzsde nem pang olyan mértékben, mint ahogy ezt a gazdaság helyzete indokolná. A New York-i tőzsde legfontosabb részvényeinek árát mutató Dow Jones index ezen a héten 2,3%-ot esett ugyan, de pénteken már emelkedtek a részvények árai, számolt be a CNN. Tőzsdei elemzők szerint ez azért történhetett, mert a befektetők az újjáépítéstől hosszú távon a gazdaság fellendülését várják.