Új alkotmány Macedóniában

Vágólapra másolva!
A macedón parlament péntekre virradóra kihirdette a délszláv köztársaság módosított alkotmányát. Az új alkotmányreform kiszélesíti az albán kisebbség jogait, valamint az albán lesz a második hivatalos nyelv, ahol többségben vannak.
Vágólapra másolva!

Az 1991. évi alkotmány módosítására a 120 tagú törvényhozás jelen lévő 108 képviselője közül kilencvennégyen mondtak igent, tizennégyen ellene voksoltak. A képviselők először egyenként szavaztak minden egyes módosításról, majd a következő ülésen már az alkotmány egészéről nyilvánítottak véleményt.

Az alkotmánymódosítással a macedón parlament eleget tett azon legfőbb kötelezettségnek, amelyet a macedón állam az albán Nemzeti Felszabadítási Hadsereggel (UCK) augusztus 13-án megkötött ohridi megállapodásban vállalt. Az alkotmányreform jelentősen szélesíti az albán kisebbség jogait Macedóniában. Az alaptörvény értelmében az albán a második hivatalos nyelv lesz azokban a térségekben, ahol az albánok élnek többségben. Az etnikai arányoknak megfelelően növekszik az albánok részaránya a rendőrség soraiban, nagyobb szerephez jut az albán kisebbség a törvényhozásban, és gyarapodnak jogaik az oktatás terén is.

Az augusztus 13-án Ohridban megkötött békemegállapodás alapján az albán felkelők letették a fegyvert, fegyverzetük nagy részét átadták a NATO azon alakulatainak, amelyeket a begyűjtésre kijelöltek és Macedóniába vezényeltek. A macedón kormány ígéretet tett a megállapodásban az alkotmány módosítására, a kisebbségi jogok kiterjesztésére, és az albán fegyvereseknek adandó amnesztiára.

A csütörtök esti végszavazás többhetes bizonytalanságnak vetett véget Macedóniában. A Demokratikus Felvirágzás Pártja sokáig akadályozta az alkotmánymódosítást. Még október végén is azt közölte, hogy nem támogatja az alkotmánymódosítás kulcsfontosságú részeit, mert az kisebbségek helyett "népeknek" nevezné az albán és a Macedóniában élő többi nemzeti közösséget. Végül mégis sikerült túljutni e holtponton. Arben Xhaferi albán vezető kijelentette a szavazást követően: sikerült kijavítani az alkotmányt, most azt a mentalitást kell megjavítani, amely az etnikai konfliktushoz vezetett. Gjorgi Szpaszov, a Macedón Szociáldemokrata Szövetség képviselője úgy vélekedett, hogy a módosított alaptörvény jelentősen hozzájárul majd a béke és a kölcsönös bizalom megteremtéséhez.