Újabb vereség érte a brit kormányt a lordok házában

Vágólapra másolva!
Komoly veszély fenyegeti a brit kormánynak azt a célját, hogy még karácsony előtt jogerőre emelkedjen a parlament előtt fekvő terrorizmusellenes rendkívüli törvényt, mert a lordok háza hétfőn újabb vereséget mért a kabinetre a tervezet utolsó olvasatban megtartott vitájában.
Vágólapra másolva!

A 124 paragrafusból álló törvénycsomagban kér egyebek között felhatalmazást a kormány a parlamenttől arra, hogy a hatóságok bírósági végzés nélkül letartóztathassanak és meghatározatlan ideig fogva tarthassanak terrorizmus gyanújával őrizetbe vett személyeket, főleg külföldieket, és hogy a vallási gyűlölet szítását bűncselekménynek nyilvánítsák.

Hétfőn ez utóbbit szavazta le jelentős - 99 szavazattöbbséggel - a törvényhozás felsőháza az ellenzéki pártok vezetésével. Az előző vitanapok során a lordok a törvénytervezet hét másik kulcsfontosságú cikkelyére - köztük a bírósági tárgyalás nélküli fogva tartás lehetőségére - mondtak nemet: saját javaslatukat terjesztették elő arra hivatkozva, hogy a kormány - megsértve az alapvető emberi szabadságjogokat - túlságosan messzire ment a hatóságok számára biztosítandó rendkívüli jogköröket illetően.

Leszavazták például, hogy a törvény korlátlan lehetőséget biztosítson arra, hogy a rendőrség, a közlekedési rendőrség, a védelmi minisztérium rendőrsége megkaphassa az adóhivatal és a vám-és pénzügyőrség birtokában lévő információkat magányszemélyek anyagi helyzetéről. Módosító javaslatot fogadtak el, hogy a kormány ne tegyen különbséget a nemzetközi terrorizmus és az ország területén elkövetett terrorcselekmények között, amivel a három éve elfogadott északír békemegállapodás teljes körű végrehajtását veszélyeztetik.

A lordok háza hétfőn annak ellenére szállt szembe hétfőn újólag a kormánnyal, hogy David Blunkett belügyminiszter a múlt heti kormányvereségek után jelezte: hajlandó bizonyos módosításokra a törvénytervezetet illetően, és egyebek között bejelentette, hogy két éven múlva felülvizsgálják a rendkívüli törvény szükségességét. A törvény a módosító javaslatokkal együtt csütörtökön visszakerül az alsóház elé, amely a tervezet eredeti változatát fogadta el. A csütörtöki alsóházi vita után újra a felsőház elé kerül, és megkezdődik a pingpong a két ház között annak érdekében, ki enged előbb a vitatott cikkelyekben.

A munkáspárti kormánynak lehetősége lenne egy majd százéves rendelkezés, a parlamenti törvény életbe léptetésére, arra, hogy a felsőház ellenkezése ellenére jogerőre emelhesse a törvényt. Ezt azonban csak olyan esetekben alkalmazzák inkább, amikor a törvény a kormánypárt választási programjában megfogalmazott célok teljesítését szolgálja.