Durván támadja egymást a szlovák és a magyar kormány a státustörvény miatt

Vágólapra másolva!
Rendkívül éles vita bontakozott ki Szlovákia és Magyarország között a kedvezménytörvény kapcsán. A szlovák parlament szerdán elfogadta a magyar kedvezménytörvényt elutasító politikai nyilatkozatot, a magyar külügyminisztérium pedig élesen bírálta a szomszéd országot. A dokumentumban arra szólítják fel a magyar félt, hogy módosítsa a jogszabályt, amire a magyar külügy úgy reagált, hogy Szlovákia választhat a nacionalista káosz és az euroatlanti integráció között.
Vágólapra másolva!

A szlovák parlament csütörtökön elfogadta a magyar kedvezménytörvényt elutasító politikai nyilatkozatot, ami a jogszabály megváltoztatására szólítja fel Budapestet. Pozsony a magyar féltől azt várja, hogy a kedvezménytörvényt igazítsa az európai joggyakorlathoz. Nyilatkozatában a szlovák parlament feladatul adta a kormánynak, hogy a jelenlegi ülésszak végéig adjon számot arról, hogy milyen intézkedéseket léptett életbe a szlovák nemzeti és állami érdekek védelmében.

A magyar külügyminisztérium a szlovák döntést követően úgy reagált, hogy a NATO felvételre váró Szlovákia válaszút elé érkezett: választhat az euroatlanti integráció és a nacionalista káosz között. Németh Zsolt külügyi államtitkár szerint Szlovákia nem Magyarországgal vitatkozik, hanem egyrészt az Európai Unió-val, a velencei bizottság ajánlásával, valamint saját magával, lévén, Szlovákiának is van státusztörvénye.

Németh Zsolt közölte: a szlovák vádakkal ellentétben Magyarország nem zsarolható a nacionalista indulatok felkorbácsolásával. Szerinte, aki ez utóbbit teszi, a tűzzel játszik. Egyben azt javasolta a szlovák kormánynak, hogy folytassák a kedvezménytörvény végrehajtási rendeleteinek megalkotására már elkezdett tárgyalásokat.

Duka-Zólyomi Árpád, a Magyar Koalíció Pártja elnök-helyettese az [origo]-nak azt nyilatkozta, hogy a szlovák kormánynak február végéig kell előállnia az intézkedések részleteivel. Előzetesen erről nem sok minden tudható, ám az elnök-helyettes úgy véli, hogy a szeptemberi szlovákiai választások előtt magyar-ellenes indulatok felkorbácsolásával kíván a szlovák kormány nem magyar része kedvező pozíciót kiharcolni. A szlovák koalíció tagja a Magyar Koalíció Pártja is, amely a jelenlegi döntés ellenére nem tervezi kilépését a kormányból.

A 150 tagú szlovák törvényhozás 129 jelenlevő képviselője közül 112 támogatta a nyilatkozatot. A Magyar Koalíció Pártjának (MKP) mind a tizenöt képviselője egységesen a dokumentum ellen szavazott. Két szlovák liberális képviselő, Frantisek Sebej az integrációs bizottság elnöke és Peter Osusky nem szavazott.

A szlovák kormány és annak vezetője, Mikulás Dzurinda miniszterelnök többször nyilatkozta és a parlamenti vita közben is elmondta, hogy a magyar Országgyűlés által meghozott törvény hatálya nem terjedhet ki Szlovákia területére. Azt is többször elismételte, hogy a magyar kedvezménytörvény nemzetiségi alapon tesz különbséget szlovák állapolgárok között, és diszkriminatív, ezért a kormányfő szerint végrehajtása elfogadhatatlan. Dzurinda azt is mondta, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel megakadályozzák a törvény egyes, az ország szuverenitását sértő rendelkezéseinek végrehajtását.

A kormány javaslatát támogatta a szlovákiai ellenzék, köztük a nacionalista és magyarellenes politikusok is, akik a szlovák kormányt még így is kritizálták a magyar törvénnyel kapcsolatos, szerintük megkésett intézkedései miatt.

A magyar diplomácia a Romániával decemberben aláírt megállapodáshoz hasonló dokumentum elfogadását készíti elő Szlovákiával, de a tárgyalások nehezen haladnak, részben azért, mert mindkét országban kemény belpolitikai viták tárgya a kedvezménytörvény, illetve annak végrehajtása. A szlovák kormányfő is hivatkozott a magyar belpolititikai helyzetre, amikor azt mondta, hogy ha nem tudnak megegyezni a jelenlegi magyar kormánnyal, akkor megegyeznek majd a következővel.

Medgyessy Péter szocialista miniszterelnök-jelölt aggasztónak nevezte, hogy a szlovák parlament elutasította csütörtökön a kedvezménytörvényt. Medgyessy úgy vélte: a szlovák parlament döntése is bizonyítja, hogy mennyire szükség lett volna előzetes konzultációra a kedvezménytörvényt illetően. "Bízom benne, hogy talál a kormány áthidaló megoldást, amely nem olyan lesz, mint az Orbán-Nastase paktum" - tette hozzá a szocialista miniszterelnök-jelölt.

Ezzel egyidőben Martonyi János sajnálatát fejezte ki, hogy a pozsonyi vita során néhány erősen magyarellenes hang is helyet kapott. Martonyi János az MTI-nek kiemelte: nem tartja szerencsésnek, hogy a tárgyalási folyamat közepén zajlott le ez a parlamenti vita Szlovákiában. Abban sem biztos, hogy a politikai nyilatkozat megkönnyíti a kedvezménytörvénnyel kapcsolatos magyar-szlovák megállapodás megkötését. "Ettől függetlenül örülök annak, hogy a szlovák fél folytatni kívánja a tárgyalásokat. Magyarország is így tesz abban a reményben, hogy a megállapodás, amely tíz nappal ezelőtt már nagyon közelinek látszott, végül mégiscsak megszületik" - mondta.

Duka-Zólyomi Árpád szerint a szlovák pártok, és különösképpen Peter Weiss, a külügyi bizottság elnökének érvrendszere, ahogyan a magyar kormányt és a kedvezménytörvényt bírálták, kísértetiesen hasonlít a magyar ellenzék érvrendszeréhez. Ebből arra következtetnek, hogy az ottani képviselők a magyar politikából vett indokok-, esetleg, ahogyan a Magyar Nemzet arról beszámolt, az MSZP központjából kapott sugallatok alapján hozták meg döntésüket.

Németh Zsolt külügyi államtitkár értesülései szerint Peter Weiss előzőleg MSZP-s politikusokkal titkos tárgyalásokat folytatott, amely találkozóról a külügy semmilyen tájékoztatást nem kapott. Németh ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy emiatt a szocialistáknak a magyar társadalom előtt kell elszámolnia. Az MSZP nem kívánt reagálni ez ügyben.