Magyar-cseh találkozó Brüsszelben

Vágólapra másolva!
Informálisan találkozhat a magyar és a cseh külügyminiszter a jövő héten Brüsszelben. A cseh külügyminiszter szerint folytatódik a visegrádi együttműködés, ám Prága továbbra is élesen reagál, ha a Benes-dekrétumok megsemmisítését kérik. Német lapértesülés szerint a dekrétumok, illetve a cseh kormányfő kijelentései miatt bizonytalanná vált a német kancellár március végére tervezett prágai látogatása.
Vágólapra másolva!

Az EU konventjének brüsszeli alakuló ülésén Martonyi János magyar és Jan Kavan cseh külügyminiszter valószínűleg informális találkozót tart, ahol kiemelt témaként szerepel a visegrádi együttműködés felújításának jelentősége - mondta Horváth Gábor külügyi szóvivő.

Magyarországnak változatlanul fontos célja a visegrádi együttműködés fenntartása, és az, hogy az elmúlt napokban kialakult helyzeten túl tudjunk lépni - mondta Horváth. Szerinte a Benes-dekrétumok kérdése sem a magyar-cseh, sem a magyar-szlovák kapcsolatokat, sem pedig a visegrádi együttműködés egészét nem érinti.

A szóvivő szerint az elmúlt napokban semmi olyan nem hangzott el, ami miatt Magyarországnak bárkit meg kellene követnie, hiszen a kollektív bűnösség elve a múlt század maradványa.

Martonyi János külügyminiszter szerint a magyar külpolitika változatlanul kiemelten fontosnak tartja a Visegrádi Együttműködést és érdekelt annak folytatásában. "A cseh és szlovák partnereink döntése nyomán elmaradt találkozók ellenére mi úgy látjuk, hogy továbbra is változatlanok az együttműködéshez fűződő közös érdekek" - áll Martonyi nyilatkozatában.

A külügyminiszter fontosnak tartja, hogy a visegrádi partnerek is az együttműködés folytatásában érdekeltek. A kormány "határozott célja, hogy a jövőben is erősítsük a négy ország kapcsolatait, és folytassuk a Visegrádi Együttműködést" - áll a külügyminiszter nyilatkozatában.

Kavan: a visegrádi együttműködés folytatódik

Jan Kavan cseh külügyminiszter szerint Orbán véleménye a Benes-dekrétumokról nem tudja veszélybe sodorni a visegrádi csoport létét. Ám Kavan azt nem zárja ki, hogy a Cseh Köztársaság élesen reagáljon a dekrétumok érvénytelenítését érintő megismételt követelésekre.

"A visegrádi országok és Magyarország együttműködésének nem fog ártani, ha ezt bizonyos politika szinteken a magyar választások utáni időkre halasztjuk" - mondta Kavan a Právo című lapnak.

Kavan szerint az együttműködés más területeken folytatódhat. A külügyminiszter szerint ez az eredménye annak a megbeszélésnek is, amelyet hétfőn folytatott Gogolák Gáborral, a prágai magyar nagykövetség ügyvivőjével.

Kavan "abszurdnak" minősítette a Václav Klaus vezette ellenzéki Polgári Demokratikus Párt követelését, hogy Csehország uniós csatlakozási szerződésébe kerüljön be olyan jogi norma, amely Prágának garantálná a Benes-dekrétumok érvényességét - jelentette az MTI.

Kavan szerint a kormány nevében rövidesen válaszol Klausnak. A külügyminiszter szerint az EU ismételten biztosította Prágát, hogy a Benes-dekrétumok nem képeznek akadályt Csehország uniós csatlakozása terén, s ezért nem is lesz róluk semmiféle nyilvános vita.

Kavan szerint, ha Csehország most megpróbálná a dekrétumokat kiszakítani saját történelméből és valamiféle módon elérni, hogy azok bekerülhessenek a csatlakozási szerződésbe, tulajdonképpen saját maga váltaná ki a vitát a dekrétumokról. "Ezt nagyon veszélyes precedensnek tartanám" - mondta a cseh Külügyminiszter.

Die Welt: Schröder nem megy Prágába?

Gerhard Schröder német kancellár március 22-23-ra ütemezett prágai látogatása még kérdéses, írta a Die Welt. A szövetségi kormány tájékoztatási hivatalában azt közölték, hogy az utazásról még nem született végleges döntés.

Ez a Die Welt szerint mindenképpen Berlin fenntartásainak erősödését jelzi. Schröder február közepén tett latin-amerikai körutazása idején ugyanis a német kormányszóvivő még tényként emlegette a közelgő prágai látogatást.

A benesi dekrétumok nyilvánvalóan politikai robbanótöltetté váltak Csehszlovákia utódállamainak és Magyarországnak a viszonyában is - írta az újság. A Die Welt "teljesen meglepőnek" minősítette Orbán Viktor miniszterelnök múlt heti nyilatkozatát, mivel a csehszlovákiai német és magyar kisebbség 1945 utáni kitelepítését Budapest eddig soha nem hozta szóba.

A Prága és Pozsony címére elhangzott, a dekrétumok eltörlését sürgető felszólítás után a cseh és a szlovák kormányfő lemondta részvételét a visegrádi négyek csúcstalálkozóján.

Orbán szombati nyilatkozatában leszögezte: a benesi dekrétumok esetében nem politikáról, hanem emberi jogokról van szó; egyúttal egységes felsorakozásra szólította fel a magyarokat, külön figyelmeztetve az ellenzéket: ne állítson olyasmit, ami ellentétes volna az alapvető etikai értékekkel és az ország nemzeti érdekeivel.

- Pedig nagyon is politikáról van szó - tette hozzá a Die Welt. - Áprilisban parlamenti választások lesznek Magyarországon, és Orbán pártja fontos százalékpontokat veszít a közvélemény-kutatásokban. Hasonló a helyzet Csehországban és Szlovákiában is. Ez állhat a hátterében az utóbbi hetekben elhangzott figyelemre méltó kijelentéseknek - például annak, amikor Zeman úgy vélte, a kitelepítés "enyhe büntetés" volt a szudétanémetek számára. Orbánnak az a célja, hogy nevén nevezzék a jogsértést ahelyett, hogy az, málladozó alapkőként, beépüljön egy nagyobbá váló Európai Unió alapzatába. Magyarországon alig akad olyan ember, aki képes volna megérteni a cseh és a szlovák álláspontot - írta a Die Welt.

Korábban:

Lemondott találkozók - újabb szlovák bírálatok

Schüssel a cseh kormányfőt bírálja a Benes-dekrétumok miatt

Rendkívüli ülést tart a külügyi bizottság a visegrádi csoportban lévő feszültség miatt

Ajánlat:

Die Welt

Právo