<P class="MsoNormal">Palesztin államról hozott határozatot az ENSZ

Vágólapra másolva!
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatot fogadott el, amely "a térség két, egymás mellett, elismert és biztonságos határokon belül élő államára, Izraelre és Palesztinára" vonatkozó elképzelésről szól. Ez az első olyan határozat, amely egyértelműen a "palesztin állam" kifejezést használja.
Vágólapra másolva!

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa kedden késő este a Közel-Keleten kialakult helyzet megvitatása eredményeképp olyan határozatot fogadott el, amely "a térség két, egymás mellett, elismert és biztonságos határokon belül élő államára, Izraelre és Palesztinára" vonatkozó elképzelésről szól.

Az Amerikai Egyesült Államok kezdeményezte a határozatot, amelyet 14 szavazattal, a BT egy ideiglenes tagjának (Szíriának) a tartózkodása mellett fogadtak el. A határozat a 1397. számot kapta; ezt megelőzően 2000 októberében hozott legutóbb döntést a Közel-Kelettel kapcsolatban a Biztonsági Tanács. A keddi az első olyan határozat, amely a palesztin kérdéssel kapcsolatban egyértelműen a "palesztin állam" kifejezést használja. A szíriai képviselő azzal indokolta tartózkodását, hogy országa szerint a döntés "túl enyhe", amennyiben megkerüli az izraeli megszállás kérdését.

A 1397. számú dokumentum, amely emlékeztet a korábbi, a közel-keleti konfliktussal kapcsolatos fontos határozatokra, közöttük az Izrael által megszállt területek kiürítésére vonatkozó 1967-es 242., valamint az 1973-as 338. számúra, megerősíti: Izraelnek és Palesztinának egymás mellett kell élnie, biztos és kölcsönösen elismert határokon belül.

Felszólítja a szembenálló feleket, hogy azonnal hagyjanak fel minden erőszakos cselekménnyel, beleértve a terror, a provokáció, az uszítás és a rombolás minden formáját. Egyúttal arra is felszólítja Izrael és a palesztinok vezetőit, hogy működjenek együtt a Tenet-terv és a Mitchell-jelentés ajánlásainak életbe léptetésére, amelyek célja felújítani a politikai rendezésről szóló tárgyalásokat. A határozat támogatásáról biztosítja Kofi Annan ENSZ-főtitkár és mások erőfeszítését az erőszak megállítására, és a békefolyamat újraindítására.

A határozatot kezdeményező Egyesült Államok ENSZ-nagykövete, John Negroponte kijelentette: a két állam, Izrael és Palesztina megemlítésének célja konszenzus-alapot teremteni a tárgyalásokhoz. Jean-David Lafitte francia nagykövet alapvető fontosságúnak nevezte a két államra való utalást, hozzátéve: a határozat "szigorú üzenet Izrael miniszterelnökének". Kiemelte, hogy az Egyesült Államok évtizedek óta először kezdeményezett a Közel-Kelettel kapcsolatos határozatot.

"A palesztin nép ellenállása szempontjából előrelépésnek" nevezte Ahmed Abdelrahman, a palesztin kormány titkára a BT-határozatot. Abdelrahman az al-Dzsazíra arab műholdas tv-állomásnak nyilatkozva úgy vélekedett, hogy a dokumentum "erős nemzetközi támogatást jelez a palesztin nép hősies ellenállásának az izraeli hadigépezet ellen".

Jeruzsálemben egy magát megnevezni nem kívánó magas rangú izraeli illetékes elmondta, hogy Izrael ENSZ-nagykövete "pozitívan fogadta a határozatot, amely első ízben ad politikai távlatot a 242. és a 338. számú határozatoknak. Hozzátette, hogy a külügyminisztérium még a délelőtti órákban hivatalos közleményt ad ki a New Yorki döntésről. Az izraeli közszolgálati rádió tudósításában megjegyezte, hogy Ariel Saron kormányfő már korábban állást foglalt egy palesztin állam létrehozása mellett.

Korábban: