Visszavennék a Nobel-díjat Simon Peresztől

Vágólapra másolva!
Visszavonná Simon Peresz izraeli külügyminiszter 1994-es Nobel-békedíját az odaítélő bizottság több tagja, ha erre lehetőség volna. A bizottsági tagok szerint Peresznek ki kellett volna lépnie a kormányból, ha nem értett volna egyet azzal, ami most Izraelben történik. Állítják: a külügyminiszter megsértette a díj szellemét és betűjét.
Vágólapra másolva!

Ha tehetnék, visszavennék a Nobel-békedíjat Simon Peresz izraeli külügyminisztertől. Peresz 1994-ben kapta meg az elismerést, Jasszer Arafat palesztin elnökkel és Jichák Rabin néhai izraeli kormányfővel megosztva.

A díjat odaítélő bizottság öt tagja közül többek, így Hanna Kvanmo is úgy nyilatkoztak a Dagsavisen című norvég lapnak pénteken, hogy már sajnálják akkori döntésüket, melyben Pereszt is érdemesnek találták a kitüntetésre. "Ami ma Palesztinában történik, groteszk és hihetetlen. Peresz felelős ezért, mint a kormány tagja. Egyetértését adta ahhoz, amit Ariel Saron csinál. Ha nem értene vele egyet, kilépett volna az izraeli kormányból" - mondta Kvanmo, aki annak idején jó döntésnek tartotta, hogy a három politikust választották a kitüntetésre az 1993-as oslói közel-keleti békemegállapodások után.

A bizottság másik tagja, Odvar Nordili volt norvég kormányfő szerint Peresz nem tartotta tiszteletben azokat az eszméket, amelyeket 1994-ben vallott. "A békeintézkedés korlátlan támogatására, az együttélés vágyára és az emberi élet méltóságára gondolok" - mondta Nordili.

Gunnar Staalsett, Oslo püspöke, aki 1994 óta tagja a Nobel-békedíj bizottságnak, szintén felelőssé tette Pereszt a jelenlegi válságért, és csalódottságának adott hangot a külügyminiszter magatartása miatt, amellyel "megsérti a díj betűjét és szellemét". A püspök szerint Izrael akciói ellentétesek a nemzetközi törvényekkel.

Sissel Roenbeck bizottsági tag is Izraelt tette felelőssé a jelenlegi erőszakért, és felszólította Pereszt, hogy térjen vissza a béke és a párbeszéd politikájához. Gunnar Berge, a bizottság elnöke, bár bírálta a jelenlegi izraeli kormányt, annak a határozott véleményének adott hangot, hogy azért "egészen más lenne a helyzet, ha Simon Peresz lenne a miniszterelnök".

A bizottság tagjainak nyilatkozatai azért is feltűnőek, mert nem szokták kommentálni a díjazottak későbbi tevékenységét. Érdekes adalék még, hogy a díj odaítélése idején Kaare Kristiansen inkább kilépett a bizottságból, hogy ne kelljen az általa terroristának tartott Arafatnak odaítélni a díjat, és az ő helyét vette át Staalsett püspök.

Korábban:

Kábító lövedék az újságírókra Izraelben

Újra felszólították Izraelt a csapatkivonásra