Washington együttműködésre figyelmezteti Belgrádot

Vágólapra másolva!
Washington ismételten arra figyelmeztette Belgrádot: aggasztó és komoly helyzet alakult ki amiatt, hogy a szerb vezetés továbbra sem működik együtt a hágai Nemzetközi Törvényszékkel.
Vágólapra másolva!

Pierre Richard Prosper, a háborús bűnösök ügyében illetékes amerikai követ pénteken előzetes bejelentés nélkül Belgrádban járt, és tárgyalt Zoran Djindjic szerb kormányfővel. Prosper a megbeszélés után azt hangoztatta, hogy a törvényszékkel való együttműködés nagyon komoly kérdés, nemcsak az Egyesült Államok által nyújtandó segély miatt, hanem azért is, mert Washingtonnak el kell döntenie, milyen támogatást nyújt a volt Jugoszláviának (Szerbia-Montenegró) a nemzetközi intézményekben. Prosper szerint sokkal nagyobb pénzösszeg forog kockán, mint amiről szó van a nyilvánosság előtt.

"A jugoszláv hatóságokon a sor. Meglátjuk, hogy mi történik a következő napokban. Figyelemmel kísérjük, hogy Belgrád megteszi-e azokat a lépéseket, amelyek láttán eldönthetjük, hogy Belgrád együttműködik-e a törvényszékkel" - hangoztatta Prosper.

A politikus szerint ha Belgrád nem cselekszik, akkor Washington teszi meg a megfelelő lépéseket. Prosper hozzátette: Belgrádnak tisztában kell lennie a helyzet komolyságával. "Vannak még eszközök arra, hogy további nyomásgyakorlást alkalmazzunk Belgráddal szemben, ha nem működik együtt Hágával" - szögezte le Prosper.

William Montgomery amerikai nagykövet ezt azzal toldotta meg: azoknak is tudomására kell hozni, hogy mennyire komoly a helyzet, akik nincsenek vele tisztában. Ezeknek a személyeknek meg kell mutatni, hogy nincs igazuk, mert "Szerbia és Jugoszlávia népe szörnyen szenved" - így a nagykövet. Montgomery nem árulta el, hogy kinek címezte szavait, de sejthető, hogy a megjegyzés célkeresztjében Vojislav Kostunica jugoszláv államfő áll.

Kostunica azt fejtegette csütörtöki sajtótájékoztatóján, hogy az országot senki sem fenyegette meg szankciókkal, s a hasonló belgrádi kijelentések még Washingtonban is meglepetést okoztak. Az államfő azt is mondta: semmi jele annak, hogy az Egyesült Államok a többi országot is rá akarná venni a pénzügyi blokádhoz való csatlakozásra.

Prosper és Djindjic tárgyalása után a szerb kormányfő hivatala közleményt adott ki, miszerint az Egyesült Államok támogatja a szerb kormány szándékát, hogy a feltételezett háborús bűnösöket Szerbiában állítsák bíróság elé, feltéve, ha azonnal létrejön az akadálytalan együttműködés a hágai törvényszékkel.

Korábban:

Belgrád huzavonája veszélyezteti az amerikai segélyt

Nem hiányzik a könyvtárából?

Volt egyszer egy Jugoszlávia