Megnyugtatta a cseheket Verheugen

Vágólapra másolva!
Az EU bővítési biztosa szerint a Benes-dekrétumok kérdése nem lesz napirenden a cseh csatlakozási tárgyalások során. Verheugen és Zeman cseh kormányfő megállapodtak, hogy a dekrétumok jogi szempontból már nem érvényesek. A bővítési biztos szerint a vagyoni kárpótlás kérdésével az EU nem foglalkozik, az a Cseh Köztársaságra tartozik.
Vágólapra másolva!

"Benes elnök dekrétumai már a múlté" - mondta Verheugen azután, hogy Milos Zeman cseh kormányfővel tárgyalt. "A vagyoni kárpótlás nem az Európai Unió dolga, hanem a Cseh Köztársaságé. Ezt a kérdést mi soha nem hoztuk fel, s erre a jövőben sem kerül majd sor."

Az EU bővitési biztosa szerint "meg kell haladni" a múlt különbségeit. Verheugen felszólított "minden érintettet", hogy ápolja a jószomszédi kapcsolatokat, mert ez van összhangban az európai integráció szellemével.

Zeman és Verheugen közös nyilatkozata szerint a II. világháború után kiadott dekrétumok - amelyek a szudétanémeteket megfosztották csehszlovák állampolgárságuktól és vagyonukról - jogi szempontból jelenleg már nem érvényesek. A nyilatkozatban a csehszlovákiai magyarokat ért korabeli sérelmekről nem esik szó.

A két politikus azt is megállapította, hogy egyes Benes-dekrétumok nem felelnek meg a mai kor követelményeinek.

Prágában úgy vélik, Verheugen megnyugtatta a cseh politikusokat, akik a témáról kialakult nemzetközi vita miatt attól tartottak, hogy bizonyos szudétanémet, osztrák és magyar körök a II. világháború után kialakult európai elrendezést kívánják megkérdőjelezni annak hangsúlyozásával, hogy a Benes-dekrétumok nem összeegyeztethetőek Csehország jövőbeni uniós tagságával.

Verheugen Prágában Jan Kavan külügyminiszterrel és a parlament két házának elnökével, Petr Pitharttal és Václav Klausszal is találkozott. Klaus a találkozó után kijelentette, hogy Verheugen nyilatkozata ellenére is a cseh parlament napirendre tűzi a Benes-dekrétumok kérdését, és várhatóan határozatot fogad el róla.

A bővítési biztos parlamenti fogadásakor nyílt összetűzésre került sor Klaus és Lubomír Zaorálek, a képviselőház külügyi bizottságának szociáldemokrata elnöke között. Zaorálek kifogásolta, hogy Klaus mintegy 15 percre négyszemközt is találkozott Verheugennel, azt állítván, hogy erre nem volt felhatalmazása. Ezt nyíltan megmondta, majd elhagyta a tárgyalás helyszínét. Klaus a bírálatot visszautasította, és Zaorálek viselkedését sértőnek, durvának, érthetetlennek minősítette.

Korábban: