A csehek is Gripent vennének

Vágólapra másolva!
A cseh kormány elfogadta, hogy a légierő Gripen vadászgépeket vásároljon 1,8 milliárd dollár értékben. A kormány döntését azonban még a parlamentnek is jóvá kell hagynia, és az ellenzék szerint a Gripenek túl drágák. Magyarországra 2004 végén érkeznek az első Gripenek, a tavaly decemberben aláírt szerződés szerint.
Vágólapra másolva!

A vadászgéptender, akárcsak Magyarországon, Csehországban is vitákat váltott ki, elfogultsággal vádolták a cseh kormányzatot, sőt magát a brit miniszterelnököt, Tony Blairt is azzal gyanúsították, hogy a Gripenek mellett lobbizott a cseheknél. A Gripent a svéd Saabbal közösen gyártó brit BAE Systems Tony Blair Munkáspártjának egyik támogatója - írja a BBC.

A lehetséges megrendelés komoly előnyt jelenthet a Gripen gyártóinak, mert a vadászgépbeszerzéseknél a védelmi minisztériumok

Magyarország 14 darab Gripen megvásárlásáról döntött, és 2001 decemberében alá is írták a szerződést. Ennek értelmében 2004 és 2005 között a gyártó leszállítja a gépeket. A repüléshez 15 pilótát és 34 főnyi repülésirányítót képeznek ki. A pilóták képzéséért fejenként 450 millió forintot, a gépek bérleti díjaként pedig összesen 108 milliárd forintot kell majd befizetni, azonban ennek 110 százaléka visszajön Magyarországra. A bérleti díj 70 százalékát magyar áruk és szolgáltatások vásárlásával, egyharmadának értékében pedig beruházásokkal ellentételezné a svéd kormány.

A cseh tenderre jelentkezett a Boeing, a Lockheed Martin, a francia Dassault Aviation és az Eurofighter is, de visszaléptek, a vádak szerint azért, mert a kiírás elfogult volt a Gripen konzorcium iránt. A cég azonban a megrendelésért cserébe hajlandó részesedést vásárolni az Aero Vodochodyban, a legnagyobb cseh repülőgyárban, és lehetséges, hogy a gépek gyártásába is bevonják a céget.

A cseh törvényhozásban kisebbségben lévő kormánynak nem lesz egyszerű dolga elfogadtatni a szerződéstervezetet, ugyanis az ellenzék szerint a Gripenek túl drágák, de az is lehet, hogy a szerződést már nem bocsátják vitára a június közepén esedékes választások előtt.

A cseh vadászgépbeszerzéssel kapcsolatban a NATO-ban is vannak aggodalmak, ugyanis attól félnek, hogy a jelentős kiadás más katonai modernizációs programok elől vonna el forrásokat. A szervezetnél ezért azt ajánlják, hogy a jelenlegi védelmi költségvetésen kívüli forrásokból finanszírozzák az üzletet a csehek.