Megtartják a választásokat Hollandiában

Vágólapra másolva!
A populista Fortuyn halála ellenére nem halasztják el a parlamenti választásokat Hollandiában. A bevándorló-ellenes politikus hétfőn lett merénylet áldozata.
Vágólapra másolva!

Az eredeti terveknek megfelelően Hollandiában május 15-én megtartják a választásokat. Korábban Wim Kok holland miniszterelnök arról tárgyalt politikusokkal, folytatják-e a választási előkészületeket azután, hogy Pim Fortuyn jobboldali populista politikus merénylét áldozata lett.

Kok szerint a voksolás megtartásával Hollandia megmutatja: a demokrácia előbbrevaló az erőszaknál. A kormányfő szerint a hétfői gyilkosság után fontolóra vették a halasztást, ám a konzultációk után arra jutottak, hogy az eredeti időpontban kell urnákhoz szólítani a választókat - jelentette az MTI.

Az 54 éves Fortuynra akkor lőtt a merénylő, amikor kilépett a hilversumi rádió épületéből. Azt elmúlt hetekben neki címzett halálos fenyegetések ellenére Fortuyn nem erősíttette meg személyes őrizetét, bár egy közeli munkatársának közlése szerint félt a személye elleni erőszaktól. Utolsó interjújában azt mondta: 14 éves kora óta biztos benne, hogy 86-87 éves koráig fog élni.

A rendőrség elfogta a merénylőt. Még nem tudni, hogy valóban Hollandia első politikai gyilkosságáról van-e szó. A 33 éves holland férfiről és cselekedetének motívumairól hivatalosan nem közölnek többet. A sajtó úgy tudja, hogy a gyilkos szélsőbaloldali meggyőződésű. A közép-hollandiai Harderwijkből származik, és veszélyességéről a titkosszolgálatok is tudtak.

Feltételezések szerint a rendőrség azért hozta azonnal nyilvánosságra, hogy a merénylő fehér bőrű, és holland állampolgárságú, hogy elejét vegye a faji alapú zavargásoknak.

A bevándorló-ellenességével kampányoló Fortuyn az előrejelzések szerint akár 15 százalékot is szerezhetett volna a 9 nap múlva esedékes választásokon - jelentette a BBC.

A holland parlament rendkívüli ülése után a politikai pártok felfüggesztették választási kampányukat. Kok és kabinetjének magas rangú tagjai délelőtt fogadta Fortuyn pátjának képviselőit, akik akkor a választások elhalasztását kívánták. Később azonban szóvivőjük, Mat Herben azt mondta, hogy Fortuyn "szerette a parlamenti demokráciát", és közölte, hogy támogatják a választások megtartását.

Kiábrándultság

Fortuyn azért szerepelhetett volna jól a választásokon, mert szélsőséges gondolatait jól artikulálja: azt mondta, például, hogy "Hollandia tele van", és a szigorúan ellenőrzött határok révén korlátozni kellene a bevándorlók és menekültek számát. A tipikus Fortuyn-szavazó alacsonyan képzett és férfi.

Fortuyn akkor tűnt fel, amikor a többségnek elege lett a jelenlegi - lemondása óta ügyvezető - koalícióból, amelyben a baloldal (a Munkapárt, a PvdA) egyre liberálisabb lett, a liberális párt (VVD) viszont baloldali. A "lila" (vörös és kék) koalíció harmadik tagja, a kicsiny demokrata párt, a D66 pedig elveszítette jelentőségét.

Fortuyn első nagy sikere - a jó rotterdami szereplés - azonban nem csak ennek köszönhető. A belügyminiszter, Bram Peper 1999-ben súlyos pénzügyi botrányba keveredett: kiderült, hogy Rotterdam polgármestereként magánkiadásait is elszámolta. A botrány miatt lemondott a miniszterségről.

Fortuyn korábban az Élhető Hollandia (Leefbaar Nederland) listavezetője volt egészen addig, amíg el nem lehetetlenítette magát a pártban. Azután hozta jött létre pártja, a Lijst Fortuyn.

A merénylet után ezrek gyászolták Fortuynt. A 75 éves nyugdíjas, Koos Bosch a Reutersnek azt mondta róla: "új messiás volt ő. Keresztre feszítették a régit, és lelőtték az újat".

Pintér Anna

Amszterdam

Korábban: